5 tipů jak zabezpečit byt
Zloději se do bytu nejčastěji dostanou dveřmi a nikoliv oknem, jak si spousta lidí myslí. Pokud jste ještě nevyměnili starou cylindrickou vložku, měli byste to rychle napravit. Za prvé hrozí, že vám kvůli příliš staré vložce pojišťovna neuzná plnění. No a za druhé není jediný důvod, proč byste měli dávat zlodějům byť sebemenší šanci. Váš dům je váš hrad a podle toho by mělo vypadat i zabezpečení.
1. Zeptejte se na radu zkušeného zámečníka
Jak zjistíte, že je cylindrická vložka nevyhovující? Vezměte si klíče a vydejte se k nejbližšímu zámečníkovi. Ten podle klíče pozná typ vložky, certifikaci a bezpečnostní třídu. Poradí vám, jestli je na místě výměna.
2. Kdy je vhodný čas na výměnu vložky?
Cylindrická vložka, která nevyhovuje dané bezpečnostní třídě nebo již nemá certifikaci, nemá ve vašich vstupních dveřích co dělat. Nechcete-li se handrkovat s pojišťovnou, neváhejte a vložku vyměňte. To samé platí i v případě, kdy ztratíte klíče. A samozřejmě i při příliš volné nebo naopak zadrhávající se vložce.
3. Důležité je i kování a dveře
Cylindrická vložka musí odpovídat bezpečnostní třídě kování a dveří. Úroveň bezpečnosti je jen tak vysoká, jak je bezpečný nejslabší článek soustavy. A nezapomeňte ani na garáž – je-li přímo propojena s bydlením. To samé platí o oknech a lodžiích – ani ty by neměly zůstat nezabezpečené.
4. S přídavným zámkem bude byt ještě bezpečnější
Podnadpis hovoří za vše – pořídíte-li si přídavný zámek, váš domov bude o to nedobytnější. Výroba přídavného zámku s totožným klíčem jako je u hlavního zámku nepředstavuje žádný problém. Jde o praktické řešení, protože si vystačíte s jediným klíčem.
5. Zamknuté dveře jsou základ
Kde kdo si myslí, že stačí klíč zastrčený v zámku. To však pro potenciálního zloděje není žádná překážka. Nezamknuté dveře lze otevřít za pár vteřin, ale překonat zamknuté je mnohem obtížnější.