Bydlení

6 tipů, jak letos ušetřit za vytápění

Když bydlíte v rodinném domě, určitě řešíte, kolik utratíte přes zimu za vytápění. Na toto číslo má vliv spousta faktorů – kvalita oken, celkové zateplení domu, způsob vytápění a mnoho dalších.

Pojďme se podívat na konkrétní tipy, jak ušetřit za vytápění:

1.Nestavět nábytek k radiátorům

K radiátorům opravdu nic nestavte, plní svou funkci tehdy, když mohou sálat teplo do prostoru. Nedávejte před ně ani záclony a závěsy. A také na nich nesušte prádlo.

2. Nepřetápět pokoje

V Česku je to známý nešvar, lidé často opravdu přetápějí pokoje. Když budete topit méně, automaticky ušetříte. V některých místnostech (např. ložnici) opravdu není potřeba mít přes 20°C.

3. Investovat do nových oken.

Velmi často nejvíce tepla uchází přes okna. Vyplatí se investovat do nových ideálně plastových oken, která vám v dlouhodobém horizontu ušetří nejvíce energie. Plastová okna mohou být v dřevěném dekoru, jsou celkem levná a zároveň i kvalitní s dlouhou životností.

TIP: Podívejte se na orientační ceník plastových oken a udělejte si obrázek o tom, kolik vás výměna oken bude stát. Jedná se o nákladnější investici, která se vám ovšem mnohonásobně vrátí v budoucnu.

4. Odvzdušnit radiátory.

Když máte zavzdušněné radiátory, spotřebujete více energie. Když dáte topení naplno a po půl hodině nebude radiátor celý teplý, ale bude hřát jen nahoře, pak je v něm vzduch a potřebuje odvzdušnit.

5. Správně větrat.

Větrejte krátce a intenzivně několikrát denně. Je zbytečné mít pootevřenou mikroventilaci, tak vám teplo z domu jen uniká a dům ani nevyvětráte. Navíc v zimě by vám při otevřené mikroventilaci mohlo namrznout kování.

TIP: Podívejte se na další rady, jak v zimě správně větrat a zabránit tak i rosení oken.

Woman lookong from a window of her house on a cold and snowy winter day

6. Nevypínat topení a dobře nastavit kotel.

Když odcházíte v zimě z domu, nevyplácí se vypínat topení. Lepší je ho jen ztlumit, ať pak nemusíte po příchodu extra přitápět. Používejte termostat podle vašeho denního režimu, topení lze dnes ovládat i přes chytrý mobilní telefon, můžete si tak přitopit v moment, kdy víte, že se chystáte domů. Zároveň se vyplatí mít správně dimenzovaný kotel, abyste neměli zbytečně vyšší spotřebu.

Existuje celá řada dalších tipů, ale těchto 6 patří mezi ty základní a zároveň nejefektivnější.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *