Vaření

6 triků pro lepší bábovku

Když se řekne bábovka, vybaví se mnohým nedělní odpoledne u babičky někde na venkově. Bábovka však není typickým moučníkem pro českou kuchyni, ale velice často vás s ní uhostí také u našich sousedů – Poláků, Němců, Slováků nebo v Rakousku.

shutterstock_179111726

Podle všeho to vypadá, že první bábovka spatřila světlo světa už na počátku 17. století, kdy se do její výroby jako první pustili kuchaři v německém Lembergu. Díky labužnickým choutkám zetě Ludvíka XV. se bábovka přes Polsko velmi brzo dostala až na dvůr samotného francouzského krále. Královská bábovka byla přelitá cukerným sirupem s rumem.

Migrace obyvatel a celosvětová globalizace způsobila, že bábovka již dávno není jen evropskou záležitostí, ale recepty na bábovku dopluly i za oceán.

Takže s bábovkou podobnou té naší se můžete setkat ve Spojených státech, v Kanadě, ale i v Austrálii.

6 triků pro lepší bábovku

Mnohé, hlavně začínající, hospodyňky se pečení bábovek vyhýbají, protože mají obavy z toho, že se nepovede. Všechny obavy z nepovedené bábovky zmizí jako pára nad hrncem nebo chete-li nad bábovkou, pokud budete znát pár osvědčených triků, o kterých věděli už i naše babičky.

[checklist]

  • Jestliže se vám stává, že se bábovka propadne, musíte si dávat lepší pozor na to, kdy otevíráte dvířka od trouby. Do trouby se dostane  rychle studený vzduch a bábovka se může zdrcnout.
  • Pokud vám naopak těsto nabyde až přespříliš a utíká z formy, pravděpodobně jste do těsta přidali víc kypřicího prášku, než bylo nutné.  Pokud tedy nemáte příliš malou bábovkovou formu.
  • Pokud se vám bábovka připaluje u krajů, často za to nemůže špatně nastavená teplota nebo nerovnoměrně pečící trouba, nebo tuk, kterým jste formu na bábovku vymazali.
  • Svou roli na finální podobě bábovky má také sníh, který se zpravidla na závěr přimíchává do těsta.  Ten by měl být opravdu tuhý. Dobře ušlehaný sníh poznáte podle toho, že se ani nehne, pokud mísu překlopíte dnem vzhůru. Základem kvalitního bílkového sněhu jsou vajíčka. Ta by měla být čerstvá a do bílku se nesmí dostat ani kousek žoutku. Bílky také nesmíte šlehat příliš dlouho jinak se mohou zdrcnout. Cukr přidávejte opravdu zlehka a po malých částech.
  • Bábovky se občas špatně vyklápějí. Důležité je proto opravdu pečlivě formu vymazat a vysypat. Bábovka půjde také lépe vyklopit, pokud ještě horkou formu obrátíte a přikryjete utěrkou namočenou ve studené vodě. Vzniklé páry pomohou bábovku uvolnit  a pak jde snáze vyklopit.
  • Pokud máte i přesto všechno strach, že se vám bábovku nepovede vyklopit, vyměňte klasickou formu za moderní silikonovou, ze které bábovka půjde jako po másle.

[/checklist]

[box type=“success“ ]Receptů na bábovku najdete v každé lepší kuchařce nepřeberné množství, ale ty nejlepší se dědí v rodině z generaci na generaci. Bábovka může být šlehaná, ze třeného těsta, kynutá, maková, ořechová, tvarohová. Chuti se prostě meze nekladou, ale mezi neoblíbenější bábovky, alespoň v našich končinách, patří bábovka mramorovaná, která se peče ze světlého a tmavého těsta.[/box]

Recept na dvoubarevnou bábovku

Vyzkoušet můžete třeba dvoubarevnou bábovku podle našeho receptu. Potřebujete na ni 130 gramů másla nebo kvalitního rostlinného tuku, 250 gramů moučkového cukru, 4 vejce, 1,25 dcl mléka, 250 gramů hrubé mouky, půl prášku do pečiva, 20 gramů kvalitního kakaa a 50 gramů nasekaných ořechů.

Máslo nebo rostlinný tuk a žloutky umíchejte do pěny, poté přidejte mléko, prosátou mouku smíchanou s práškem do pečiva a nakonec tuhý sníh z vaječných bílků. Těsto rozdělte na dvě zhruba stejné poloviny a do jedné části přidejte kakao a nasekané ořechy.

Do dobře vymaštěné a vysypané formy na bábovku nalijte světlé těsto a pak postuponě přilívejte tmavé těsto. Pečte v předehřáté troubě do zlatova.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *