Pěstování rostlin,  Venkovní rostliny,  Zahrada

7 typů skalniček

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

K výsadbě do skalek se hodí mnohé rostliny, nejvíce však takové, které jsou růstově menší a hlavně dobře snášejí sušší kamenitou půdu na výsluní. Nejkrásnější ve skalkách bývají vždy polštářovité rostliny, vytvářející bochánky nebo celé koberce barevných květů. Do skalky se však hodí i velký počet trvalek anebo letniček. Dobré uplatnění zde najdou i mnohé druhy zakrslých keřů anebo cibuloviny, které se vzájemně doplňují a zajišťují kvetení skalky od časného jara až do příchodu podzimu.

Na žádné skalce by neměly chybět kobercové skalničky. Prostírajíce se mezi kameny, přes ně anebo v kamenitém trávníku, vytvářejí půdopokryvné koberce. Některé druhy koření z jednotlivých středů, jiné zakořeňují relativně snadno, a to na všech místech, kde se postupně rozprostírají. Jako typické zástupce kobercových skalniček jmenujme alespoň druhy rodu Thymus, mateřídoušky a tymiány, pochybek (Androsace) a  Houstonia nebo Pratia.

Velké část vysokohorských rostlin, které pěstujeme na našich skalkách, vytváří nejrůznější polštářky od úhledných často symetrických bochánků až po dosti velké nepravidelně tvarované kopečky, které mohou být stejně tak velmi husté, jako rozvolněné, měkké anebo tvrdé na dotyk. Kvítky těchto polštářovek mohou vyrůstat na stopkách vysoko nad listy anebo mohou být soustředěné přímo do samotného polštáře. Vzhled polštáře je pro rostliny velmi výhodný neboť se skvěle adaptuje na extrémní horské podmínky, odkud většina těchto půvabných rostlin pochází. Charakteristickými druhy polštářovitých skalniček jsou lomikámeny, draby, netřesky a huseníky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Mnoho rostlin tvořících růžici je velkou ozdobou štěrbin suchých zídek anebo kamenných puklin ve skalkách. K nejkrásnějším ozdobám skalek patří v tomto směru Saxifraga longifolia, jenž má růžici mimořádně hezkou a pěkně symetrickou. Dalšími velmi působivými skalničkami tvořícími přízemní růžice jsou například lewisie, ramonda a haberlea.

Z trvalek, které se vysazují do skalek nelze opomenout sasanky, koniklece, hořce, zvonky, rozrazily a šalvěje. Snad každý skalničkář má mezi nimi tu svou oblíbenou vytrvalou bylinu, bez které se právě jeho skalka nemůže obejít. Trvalky vhodné do skalek zahrnují jak menší, tak i vyšší druhy, jejichž nadzemní části na konci vegetační sezóny odumírají, aby příštím rokem na jaře opět vyrašily a posléze rozkvetly a potěšily oko každého milovníka skalek.

Některé letničky vypadají tak kouzelně, že je škoda je neumístit do skalky přesto, že zde pobudou pouhou jednu sezónu. Navíc mají tu výhodu, že se velmi často přirozeně vysemeňují, a díky tomu se s nimi můžeme příštím rokem na své skalce setkat znovu. Půvabně ve skalce vyhlíží například  voďankovec Douglasův (Limnanthes douglasii) anebo pupkovec (Omphalodes linifolia).

Jako velmi užitečný doplněk ostatních skalkových rostlin se zde uplatní i méně vzrůstné cibuloviny, například bledule, sněženky, modřence, ladoňky, konvalinky, krokusy, zakrslé narcisy a botanické tulipány. Cibuloviny ve skalce vypadají velmi půvabně hlavně na jaře, kdy se ze zimní přikrývky probouzejí jako první.

Jak opadavé, tak i stálezelené nižší keře mohou zajímavým způsobem ozvláštňovat celkový vzhled skalek, zvláště těch rozlehlejších. K nejlepším mezi nízkými keři patří lýkovce, různé druhy zakrslých kultivarů jehličnanů, menší rododendrony a azalky. Na skalkách přitahují svou krásou nejen barvy jejich květů, ale i impozantní tvary celých keřů. Mnohé zakrslé keře tak zvýrazňují celkovou skalkovou výsadbu.

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *