Terária pro hady – jak se o ně starat?
Pokud patříte k milovníkům hadů, můžete tyto nenáročné živočichy chovat i doma v teráriu. Chov hadů je jednodušší, než péče o akvárium s rybkami. Musíte však počítat s tím, že pokud si hada pořídíte, nebude se jednat o krátkodobou záležitost, protože hadi se při správné péči dožívají 15 let a více. Pokud terárium hezky vybavíte, bude kromě domova pro vašeho hadího mazlíčka, plnit i estetickou funkci a ozvláštní každý interiér.
Velikost terária
Hadi jsou na chov poměrně nenároční živočichové. Proto ani výběr terária pro hada není nijak složitý. Velikost terária musí především odpovídat velikosti chovaného druhu hada. Vždy je lepší pořídit terárium větší, než menší, ale musí být dobře vyhřívané. Terárium musí být pevně přikryté, aby se had nedostal ven.
Vlhkost v teráriu
Většina běžně chovaných druhů hadů má ráda spíše vlhké prostředí, které jim nejlépe zajistíte v tropickém teráriu, kde budete udržovat stálou vlhkost.
Dekorace do terária
Na dno terária se jako podloží používá kokosové vlákno nebo kůra. V teráriu by měly být umístěny zelené větve k prolézání a úkryt z větví nebo kamenů. Osaďte ho vlhkomilnými rostlinami a na dno položte misku s vodou. Pohrajte si s dekorací a umístěte ho třeba do vaší pracovny. Takto krásné akvárium bude hlavní zajímavostí v místnosti.
Vyhřívání a osvětlení
Nejdůležitější součástí terária pro hada je jeho vyhřívací mechanismus. Terárium může být vyhříváno žárovkou nebo vyhřívacími podložkami. Zdroj tepla je nutné chránit, aby se o něj had nemohl popálit. Abyste měli o teplotě v teráriu přehled, měl by jeho součástí být i teploměr, protože každý druh hada vyžaduje jinou teplotu.
Teplota by však nikdy neměla klesnout pod 28°C, přičemž přímo u zdroje tepla může mít až 40°C, což hadům simuluje vyhřívání na přímém slunci. Různé tepelné zóny umožňují hadům, aby si sami, stejně jako v přírodě, mohli vybrat, na jak teplém místě chtějí v dané chvíli odpočívat.
Kromě vyhřívací žárovky musí v teráriu být i samostatné osvětlení zajištěné bílým světlem se složkou UVB záření.
Krmení hadů
Malému hadovi se krmí jedna až dvě myši za týden. Dospělého hada už stačí krmit jednou za 14 dní. Častější krmení by hadovi naopak mohlo ublížit.
Vhodné druhy hadů pro začátečníky
Korálovka
Korálovka je klidný a mírný pestře zbarvený had, dorůstající velikosti od 80 cm až do 150 cm. Korálovky netrpí, když jsou samy, ale je jim lépe, chováte-li je v páru.
Užovka červená
Užovka červená je nejedovatý, hezky zbarvený, klidný had dorůstající délky 120 cm až 180 cm. Lze chovat více kusů pohromadě. Užovka červená je aktivní v noci. K útěku z terária jí stačí skutečně malá skulina, proto vždy zkontrolujte, zda je terárium dobře zabezpečeno.
Krajta královská
Krajta královská je plachý, klidný, neagresivní had zajímavého zbarvení, který dorůstá délky 150 cm. Krajta královská není jedovatá, avšak není pro člověka nebezpečná ani jako škrtič.