Jak provonit interiér? Koření, bylinky a ovoce se hodí hlavně na Vánoce
Je pravda, že před Vánocemi je na nás vyvíjen, mnohem větší tlak i z toho důvodu, že se snažíme mít všechno perfektní. Ale za jakou cenu? Vánoce byste si měli užít v pohodě a ne na pokraji svých sil. V dnešní těžké době, vsaďte spíše, než na bezchybný úklid na provonění interiéru. Jedině tak si užijete atmosféru a nasajete tu pravou kouzelnou vůni Vánoc.
Vonné svíčky
Od klasických až po ty sofistikovanější. Novinkou jsou praskající dřevěné knoty, které ve vás evokují zvuk krbu. Při takovém tlumeném svitu svíček si užijete relaxaci, která nikdy nekončí..může trvat i hodiny. Svíčky a jejich vůně lze kombinovat, např. gardénie s vanilkou voní přímo božsky. Je lepší se o jednotlivých vůních přesvědčit svým vlastním čichem, abyste věděli, co k čemu přiřadit. Ne vždy se bude jednat o skvělé variace a některé spolu vonět nemusí.
Difuzéry
Modernější varianta, která přišla po vonných svíčkách. Jedná se o nejrůznější skleněné baňky a dózičky, které jsou naplněné vodou s příměsí éterického oleje. Mlhové difuzéry jsou výbornou variantou, jelikož šetrně přistupují k životnímu prostředí. Jejich vlastnosti tak zůstávají neměnné a vy si tak vychutnáte dokonalé vůně. Navíc tím zvlhčíte i vzduch, na suchém vzduchu funguje hodně domácností, přetopené místnosti vám však spíše škodí.
Difuzér za pár korun
Sežeňte si lahvičku s úzkým hrdlem a s chutí do toho. Potřebujete k tomu líh, rostlinný olej, esenciální olej a bambusové či ratanové tyčinky. Líh a rostlinný olej pak promíchejte v poměru 3:2 a do směsi vkápněte 40 kapek vámi oblíbeného oleje. Vánoční je třeba pomeranč, bergamot, pačuli nebo santalové dřevo. Ověřenou směsicí společně, pak vytvoří i máta a borovice. Fantazii se meze nekladou, záleží na vás. Tyčinky vložte do naplněné nádobky a po nasáknutí uvolní vůni do prostoru. Pod difuzér si raději dejte malý talířek.
Vyrobte si sami – skořicový osvěžovač vzduchu
Jeden pomeranč a další složky v poměru tří: 3 lžičky hřebíčku, 3 celé skořice, 3 bobkové listy. Pomeranč pokrájejte na kostičky a dejte do hrnce s vodou společně s dalšími ingrediencemi. Množství vody se řídí tím, jak moc silnou vůni chcete vyhotovit. Směs povařte asi deset minut a rozlijte do otevřených mističek, nádherně vám provoní celý dům nebo byt.
Vonné vosky
Obdobou éterických olejů, které se kapou do příslušné misky aromalamp. Vonné vosky po rozpuštění uvolní do okolí libé vůně. Lze je použít na víckrát, když ztuhnou, opět je lze použít. Na trhu je spoustu variant, stačí si jen vybrat vůni, která se bude líbit vám.
Směs do aromalampy po domácku
Co budete potřebovat? Citron nebo limetku, čerstvý rozmarýn a vanilkový lusk, dále už jen vodu. Další vůně, které se spolu vytváří harmonii jsou třeba pomeranč, zázvor, vanilkový extrakt nebo také jehličí z borovice, bobkový list a čerstvý nastrouhaný muškátový oříšek. Všechny ingredience se společně s vodou zahřejí v malém rendlíku a chvíli povaří. Poznáte sami, kdy se jednotlivé vůně propojí a jsou použitelné. Když aroma zintenzivní je čas odstavit suroviny z plamene.
Vánoce v tradičním stylu
Mezi oblíbené vůně patří esence z jehličnatých stromů, které vlastní zklidňující účinky. Společné chvíle s rodinou se tak ponesou v radostném duchu. Když si vyrobíte i domácí ozdoby na stromeček v podobě uschlých pomerančových a citronových plátků se skořicí a hřebíčkem, máte další dekorace, které vám interiér zákonitě provoní. Když se sejde celá rodina, je tato vůně velmi příjemná k rozjímání. Nebojte se ani známého františka, slouží současně i jako dezinfekce vzduchu. Je složen z dřevěného uhlí smíšeného s pryskyřicí kadidlovníku, jehož blahodárné vlastnosti byly známy již před naším letopočtem.