Terasa. Zdroj: Pixabay.com
Komerční články

Na co si dát pozor při plánování zimní zahrady?

 

Terasa. Zdroj: Pixabay.com
Terasa. Zdroj: Pixabay.com

Zimní zahrada je čím dál oblíbenější součástí rodinných domů. Souvisí to se současnými architektonickými trendy, které kladou důraz na otevřené interiéry a jejich efektivní propojení s exteriérem.

Na rozdíl od terasy překryté pergolou má zimní zahrada tu výhodu, že je zasklená ze všech strana a dobře vám v ní bude i na podzim či během zimy, pokud zvolíte nějakou formu vytápění tohoto prostoru. Kromě kvalitního posezení vám radost mohou přinést i rostliny, které zde vydrží po celý rok. Pokud ale budete chtít opravdu kvalitní a praktické řešení, budete se muset připravit na vyšší investici.

Díky dobře naplánované zimní zahradě váš získá dům rozšíření v podobě prosvětleného relaxačního prostoru, který dobře komunikuje s domem i se zahradou. Aby se taka le doopravdy stalo, je třeba si dát pozor na tyto věci.

Vybírejte ověření dodavatele

Je dobré si uvědomit, že zimní zahrada, tedy její konstrukce, toho musí vydržet opravdu hodně – silný vítr, bouřky, vánice, průtrže mračen či několikacentimetrové nánosy sněhu. Důležité je investovat do opravdu kvalitní konstrukce a materiálů. Profily se nesmí ohýbat a skla nesmí vyskakovat z rámů. Vždy je nejlepší dát na reference, případně se dokonce podívat na realizace od jednotlivých realizačních firem. 

Při kvalitním zpracování se zimní zahrada stane plnohodnotným zvětšením obytného prostoru. Na větší konstrukce však už možná budete potřebovat posouzení statika. Zdroj: Pixabay.com
Při kvalitním zpracování se zimní zahrada stane plnohodnotným zvětšením obytného prostoru. Na větší konstrukce však už možná budete potřebovat posouzení statika. Zdroj: Pixabay.com

Profily mohou být z plastu či hliníku. Konstrukce z dřeva je možná, ale musíte vybrat tvrdé dřevo, které nebude podléhat vnějším vlivům. Cena je pak vyšší. Větší zimní zahrady dokonce mohou potřebovat posouzení statika, proto je volba kvalitního dodavatele opravdu důležitá.

Nezapomínejte na estetiku

Dobrá cena je pro řadu lidí podstatná, ale při výběru zimní zahrady nehleďte jenom na finance. Elegantnější profily jsou většinou také dražší. Proto si pořádně promyslete, zda si nepřiplatit. Zimní zahrada bude výrazným architektonickým prvkem na vaší nemovitosti. Casto se, bohužel, stává, že její nevhodné provedení architekturu domu zcela zničí.

Pokud máte možnost, raději si nechte nakreslit zimní zahradu už do projektu domu. I hotové projekty domů většinou myslí na nějakou formu stínění, ale pokud chcete zimní zahradu, domluvte se s projektantem, zda nebude třeba v projektu udělat nějaké změny, aby zimní zahrada ladila s architekturou domu.

Bezbariérové propojení s interiérem

Zimní terasa je sice praktická věc, ale ne všude se hodí a ne všude má své opodstatnění. Pokud by měla být na nějaké vedlejší terase, asi se myšlenky na ní vzdejte, stejně tam nakonec nebudete chodit. Problémem také bývají úzké vstupní dveře z interiéru. S obývacím prostorem by měla být spojená širokými, nejlépe posuvnými dveřmi, aby na ni mohli obyvatelé domu pohodlně vyjít bez větších problémů.

Myslete na stínění a vytápění

V zimě je zimní zahrada vítaným prvkem. Díky velkým oknům, která zachytávají teplo, snižuje náklady na vytápění domácnosti. Problémy mohou nastat během teplých letních dnů, kdy mohou velkoformátová skla fungovat jako skleník. Už při výběru konstrukce tak myslete na vhodnou formu stínění. Často se používají interiérové žaluzie, nebo rolety. Pokud je ale zimní zahrada umístěná na jih, ani ty nemusí pomoci. Investujte tedy do konstrukce, která umožňuje posouvání, a tedy úplné otevření jednotlivých skleněných panelů. Ze zimní zahrady tak rázem vytvoříte praktickou pergolu.

Stínění je pro jižně umístěné zimní zahrady naprostou nutností. Zdroj: Unsplash.com
Stínění je pro jižně umístěné zimní zahrady naprostou nutností. Zdroj: Unsplash.com

Během zimních měsíců zas musíte myslet na nějakou formu vytápění. U zimních zahrad totiž bývá častým problémem vlhkost a následné problémy s omítkou domu, nebo dokonce vznik plísní. I zimní zahrada by tak měla mít nějakou formu vytápění, někdy se dokonce dává podlahové topení, nebo podlahové konvektory. Ohřátí prostoru brání rosení skel a následnému vzniku vlhkosti.

Zimní zahrada není vhodná pro každý rodinný dům, ale pokud si vyberete kvalitní konstrukci, nezapomeňte na stínění či vytápění, váš obytný prostor se rázem zvětší.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *