Pelety uplatníte při vytápění i při grilování
Máte zálusk na vytápění ekologickými palivy? Pak byste měli vědět, že topení kvalitními peletami vás může vyjít až o 70% levněji oproti vytápění elektřinou nebo plynem. A navíc má pro vás nachystáno i mnohé další bonusy.
Jsou-li ve hře pelety, pak vlastně mluvíme o biomase. Tedy o plně obnovitelném zdroji energie, určeným pro všechny, kterým záleží na stavu naší přírody. Dřevo jako takové je totiž mnohem dostupnější a jako zdroj nevyčerpatelné, což kupříkladu o uhlí rozhodně říct nelze.
Chtějte jen kousky, vyrobené ze 100% dřeva
Nemusíte se bát, že si domů prostřednictvím pelet pořídíte nějakou chemii nebo něco podobného. Opravdu kvalitní pelety splňují tyto tři podmínky:
- vyrábí se ze 100 % dřeva,
- dřevo je před použitím odkorněné
- a piliny u sebe drží jen prostřednictvím použitého vysokého tlaku.
Jak vidíte, nic jiného se v nich tedy nenachází. A stejným způsobem se vyrábí i brikety, určené pro delší hoření, a tedy pro použití v noci. Jestliže na sobě nemají pelety složení uvedeno, pak jste nejspíše nenarazili na poctivého prodejce, a měli byste se raději poohlédnout někde jinde.
Kvalitní pelety poznáte také podle jejich bezprašnosti
Je-li při výrobě pelet a briket dodržen výše uvedený postup, pak mají jednu velkou výhodu – nepráší, ani neuvolňují žádnou další špínu. Pro jejich uskladnění vám tedy klidně poslouží úložný box nebo jiná podobná vychytávka.
Lze je uskladnit třeba i v předsíni, takže nebudete muset pro svou zásobu topiva chodit do sklepa nebo třeba do zahradního domku. Z pytlů odolných proti vlhkosti je jednoduše naberete lopatkou a vhodíte do krbu nebo do kamen. A samozřejmě lze pořídit i pytle v objemu, který se přesně hodí do vašeho zásobníku u kotle s automatickým vytápěním. Jednou až dvakrát týdně tak přiložíte předem stanovené množství a už se nebudete muset vůbec o nic starat.
Své uplatnění najdou i při péči o zahradu
I když toto topivo ze 100 % dřeva produkuje jen minimum popela, čas od času stejně bude nutné váš krb nebo kamna vyčistit. A kam tedy s popelem, který najdete? Rozhodně ho nevyhazujte, poslouží vám totiž skvěle při péči o zahradu. A stejně můžete použít i ten, který vám zbude třeba po grilování. A na co se tedy hodí?
Zejména jako hnojení. Můžete ho jednoduše zapracovat do zeminy, v takovém případě budete potřebovat asi 100 gramů dřevěného popela na jeden metr čtvereční. Ovšem stejně jednoduše si můžete vyrobit i výluh. Kilogram popela zalijte trojnásobným množstvím vody a nechte vylouhovat přes noc. Poté sceďte a použijte jako hnojivo.
Hodí se pro všechny rostliny kromě kyselomilných. Sem patří kupříkladu oblíbené borůvky, okrasný rododendron a azalka, chutná brusinka a její příbuzná klikva kanadská. A zapomenout nesmíme ani na magnolie, vřes nebo půvabné hortenzie.
Zdroj obrázku: pica82 / Shutterstock.com