Stavba střechy si vyžaduje správný postup
[dropcap]S[/dropcap]tavba nového domu je poměrně náročným procesem, který je zdlouhavý a finančně neskutečně nákladný. Pokud chcete na stavbě vlastního domu ušetřit, pak si určitě zjistěte, jak by měly probíhat jednotlivé úkony a snažte se stavbu maximálně kontrolovat. Mohlo by se zdát, že stavba střechy se řadí mezi nejjednodušší úkony ze všech. Skutečnost je ale taková, že střecha není ničím jednoduchým a její řešení se skládá hned z několika různých úkonů. Pokud se chystáte na celkovou rekonstrukci anebo stavbu nemovitosti, tak se vám určitě bude popis těchto úkonů hodit.
Záklop a řešení krovů
Jestliže již máte hotovou hrubou stavbu bez střechy, pak musíte začít tím, že se vyřeší takzvaný záklop. U klasických domů stavěných na patro nic takového většinou nepotřebujete, jelikož samotné trámy na krovy budou vycházet z betonového horního patra. Stavíte-li ale bungalov, pak je záklop takřka nutností. Na betonový věnec se dávají vodorovně trámy. Ty tvoří potom základ záklopu, když se pobijí deskami. Celá stavba je tak zaklopena deskami, jimiž je vytvořeno jakési mezipatro. Trámy určené na záklop musí být maximálně silné, jelikož budou nosné pro celou konstrukci střechy. K celkovému zaklopení střechy se mohou hodit ideálně OSB desky. Manipulace s nimi je pro jejich větší rozměry sice obtížnější, nicméně práce je hotová dřív.
Stavba komína musí být hotová před pokrytím střechy
Zapomenout bychom neměli u jakékoli stavby ani na komín. Ideální je, když se komín dokončuje po tom, co jsou již zrealizovány všechny činnosti, o kterých byla řeč. Mnohem lépe se tak odhadne výška komína. Jestliže ale máte šikovné zedníky, tak klidně mohou zhotovit komín i předtím, než je hotový záklop. Důležité je ale v tomto případě přesné vyměření právě výšky komína. Dokončení komína může být řešeno jak prostřednictvím nějakého skládacího systému komína anebo klasickým vyzděním. Druhé řešení je pro stavebníka v každém případě ekonomičtější variantou. Důležitou roli hrají v této fázi stavby i půdní schody, jež je nutné umístit.
[box type=“info“ ]
Laťování a instalace fólie
Je-li hotová celá konstrukce střechy, musí se vyřešit položení hydrofobní fólie. Ta je nejdůležitějším bodem střechy. Vybírejte určitě kvalitní fólii, která je schopna vydržte a nepropustit vlhkost. Právě ona je totiž největším problémem u celé stavby. Jak se voda dostane přes fólii, dochází často k neřešitelným problémům. Po umístění fólie přicházejí na řadu latě, které se nabíjejí na trámy. Následně dochází k nabití kontra latí a celá konstrukce střechy je vyřešena. Čeká se již jen na položení svrchní vrstvy střechy.
[/box]
Položení střešní krytiny
Poslední činností, která je ovšem neméně důležitá než ostatní, je určitě položení střešní krytiny. Její výběr je ryze na každém stavebníkovi. Popravdě řečeno, výběr střešní krytiny je mnohem důležitější, než je tomu u samotné realizace. Největší klasikou současnosti je betonová taška, která určitě vydrží velmi dlouhou dobu a je maximálně kvalitní. Konkuruje jí ale i pálená taška, jež je taktéž osvědčená po mnoho let zdárného fungování.
Jestliže chcete mít kvalitní střechu, za rozumné peníze, pak je možné vybrat i kompromis. Je jím plechová krytina. Právě ona se vyznačuje hned několika velkými výhodami. V první řadě se jedná o to, že plechová krytina je lehká a pracuje se s ní naprosto pohodově. Rozhodně se nemusíte obávat toho, že by plechová krytina pozbývala na kvalitě. Je také bezúdržbová. Doba minulá, kdy bylo třeba plechovou střechu natírat, je naštěstí již dávno pryč. Plechové střešní krytiny dneška jsou maximálně kvalitní a vydrží velmi dlouhou dobu.