Pěstování levandule – výsev, sazenice
[dropcap]L[/dropcap]evandule se řadí mezi všestranné léčivé byliny, které jsou schopny nabídnout nejen krásný vzhled a vůni, ale také spousty pozitivních léčivých účinků. Levanduli je možné využívat jak v domácí medicíně, tak i v gastronomii. Především se ale jedná o rostlinu, již si můžete doma vypěstovat bez větších potíží sami. Na zahrádce vám vyroste krásný stálezelený keřík, na němž se ještě objeví i hezké fialové kvítky. Jak tedy na pěstování levandule?
Volba půdy a hnojení
Hodně důležitý je při pěstování levandule především správný výběr substrátu, v němž má levandule růst. Ideálním substrátem je takový, v němž převažuje písečný základ. Substrát by měl být prostupný a z pohledu pH prostřední by měl být neutrální či zásaditý. Rozhodně je vhodné, když bude půda lehká. Hnojit se levandule zpravidla vůbec nemusí. Pokud tak budete činit, pak je ideální vápenaté hnojivo. Nádobu s levandulí dejte na suché a slunné místo. Výborný je balkón anebo skalka, jež je často vystavena slunci.
Výsev levandule
Vysazovat levandule lze jak ze semínek, tak z řízků. Pro výsev jsou ideální jarní měsíce, když už nemrzne a nehrozí, že by se mrazy měly vrátit. Výsev ze semen je poměrně jednoduchý, jelikož ta se pouze vysadí do předem připraveného substrátu. U řízkování je to poněkud složitější. Řízky je nezbytné opatřit již na jaře, když ještě nedochází k rašení nových výhonků. Jedná se o výhonky z jednoletých rostlin. Zakořenění lze očekávat do 3 až 4 týdnů. Délka řízků by měla činit od 7 do 10 centimetrů.
[box type=“note“ ]
Nezbytná zálivka
Zalévání je u levandule poměrně důležité, nicméně je třeba k němu přistupovat s rozumem. Určitě se snažte o to, abyste rostlinu skutečně zalili, ale nepřežeňte to. Přemokřený substrát by mohl mít na svědomí její uhnití. Rostlina vydrží i delší dobu bez vody. Pokud tedy zapomenete zalít před dovolenou, tak vám za dva týdny určitě neuschne.
[/box]