Výroba domácí šunky
[dropcap]V[/dropcap]yrobit si domácí šunku není v současné době nic složitého. Navíc k tomu není třeba žádné speciální vybavení, tedy kromě šunkovaru, který je běžně k dostání. Odměnou za naši práci nám tak bude dokonale vychucená šunka, a to bez éček a dalších přísad, které jsou u té pultové bohužel samozřejmostí. Tou nejzákladnější domácí šunkou je samozřejmě ta vepřová.
Co pro přípravu potřebujeme?
Základem je samozřejmě daná směs, která se následně vloží do daného šunkovaru. Ideálním masem je samozřejmě vepřová kýta, které je dnes i poměrně levnou záležitostí. Dále by neměla chybět sůl, voda a samozřejmě také cukr, a to pouze jedna lžička. V některých případech ho lze nahradit třeba i medem, který tak vyhovoří ještě zajímavější chuťové spojení.
Maso stačí pokrájet na větší kousky, a připravit potřebnou směs
Základem je tedy příprava masa. Pokud chceme mít šunku skutečně libovou, je třeba myslet na to, aby daná kýta byla skutečně co nejlépe opracovaná. Následně už stačí pokrájet na větší kousky, jako bychom připravovali guláš, nebo podobnou omáčku. Dále už stačí pouze sůl. Na kilo masa je použito zhruba 25 gramů soli. Dále už stačí přidat pouze cukr nebo med, a začít vytvářet potřebnou hmotu. Jakmile bude směs lehce blátivá, je to ideální doba k tomu, nechat ji uležet.
Maso dáme do šunkovaru a necháme odležet.
Jakmile je směs hotová, můžeme ji přímo vložit do našeho šunkovaru, a vložit do lednice, kde si pobude zhruba 48 hodin. Teprve poté se můžeme pustit do vaření. Vše se vaří ve vodní lázni, přičemž její teplota by neměla přesáhnout 70 až 75 stupňů Celsia. Takto vaříme zhruba 1,5 – 2 hodiny, a následně by měla být šunka hotová. Poté už stačí vychladit, a nakrájet.
[box type=“info“ ]
V souvislosti s přípravou se mluví také o tom, že je třeba přidávat přípravek zvaný Praganda. Díky němu tak budeme mít stoprocentní jistotu, že šunka bude skutečně dokonale červená, a nikoliv v neestetické šedivé barvě.
[/box]