Jak odstranit vodní kámen?
[dropcap]V[/dropcap]odní kámen je velkým problémem mnoha domácnosti. V principu se jeho vzniku téměř nelze vyhnout, a objevuje se všude tam, kde je voda. Tedy v rychlovarných konvicích, na vodovodních bateriích, ale i v našich pračkách. Stejně tak se mu nevyhneme třeba v naší žehličce, nebo v nástavci na sprše. Co je však důležité vědět, to jsou možnosti, jak proti němu bojovat.
Reklamy nás masírují nabídkou různý přípravků
Než přejdeme k informacím o tom, jak se vodního kamene zbavit pomocí běžně dostupných možností, je třeba zmínit, že se samozřejmě prodávají různé přípravky, které jsou na jeho odstranění určené. Často je lze využívat také jako možnou prevenci, a to třeba v pračkách nebo myčkách.
Běžně dostupné kyseliny
Mluvíme-li o kyselinách, nemusíme mít na mysli nutně různé chemické žíraviny. Potřebnou kyselost má totiž třeba ocet, nebo i kyselina citronová. Tyto dvě látky jsou potom v boji proti vodnímu kameni nejefektivnější. A tak stačí ocet nalít třeba do konvice, nechat povařit, a ta je opět čistá. Stejně tak nic nezkazíme, pokud ocet necháme projít pracím procesem v pračce, nebo i v myčce. I touto cestou tak vodní kámen odstraníme, a navíc oba výrobky perfektně vyčistíme.
Jak na konce vodovodních baterií, či sprch?
Podobně samozřejmě účinkuje i kyselina citronová. Tu stačí rozpustit ve vodě, a do té namočit jakoukoliv textilii. Tou následně stačí omotat danou sprchu, popřípadě i ústí vodovodní baterie. V tomto případě je vhodné nechat vše alespoň přes noc působit.
[box type=“info“ ]
Podobnou směsí poté můžeme odstraňovat i běžné nečistoty, které se vlivem vodního kamene objeví. Často není problémem výskyt ani na naší toaletě, kdy se navíc mísí s močovým kamenem. I zde pomůže jak kyselina citronová, tak i octová. To vše tak povede k tomu, že s minimem úsilí a s minimem výdajů tak můžete mít domácnost bez tohoto všudypřítomného problému, a to rychle a snadno.
[/box]