Sušení švestek
[dropcap]Š[/dropcap]vestky patří mezi oblíbené ovoce, stejně jako řada jiných druhů, i švestky se samozřejmě dají poměrně snadným způsobem usušit. Poté jsou skutečnou pochoutkou, ale mohou být také přísadou do různých jídel. Samozřejmě usušené švestky lze téměř všude koupit, ale mnohdy vyjdou mnohem dráž, a samozřejmě jinak chutnají, než ty domácí, které si usušíme v našich podmínkách.
Sušička je nejlepší možnost
Nejjednodušší je samozřejmě sušička ovoce, díky které to může jít velmi snadno. Ideálním postupem je švestky vypeckovat, a celé je vložit do sušičky, přičemž je sušit zhruba 5 hodin, a to na pouhých 40 stupňů. Následně přidat na teplotě, a sušit alespoň na 70 – 80 stupňů, a to ideálně 12 hodin. Poté je ideální ještě raději dosušit.
Jde to i na slunci
Pokud předpověď počasí hlásí slunečný den, můžete ho také využít k tomu, jak si toto delikátní ovoce připravit. Stačí stejně jako v předchozí variantě vypeckovat, a nachystat na poloviny. Ty už stačí pouze klást na pekáč na pečicí papír, a již od rána umístit ven, na slunce. Takto stačí opakovat několik dní, dokud nejsou švestky dokonale suché.
Pomůže trouba, ale také půda
Podobným způsobem, jako lze švestky sušit venku, je lze sušit také na půdě, kde jsou ideální podmínky, které kombinují teplo a proudění vzduchu. Podobně to lze také v troubě, a to s lehce pootevřenými dvířky. To je nezbytné proto, aby měla případná vlhkost ze švestek kam unikat. Stejně jako v sušičce, i zde se doporučuje teplota okolo 70 stupňů.
[box type=“note“ ]
Správně usušená švestka by poté měla vypadat velmi vláčně, měla by být dostatečně pružná, a neměla by prasknout. Pokud se tak stane, došlo k tomu, že byla výrazným způsobem přesušena. Vše je samozřejmě hlavně o zkoušení a o tom, abychom v průběhu posledních fází jednotlivé švestky postupně vyndávali, a zkoušeli to, zda jsou již v požadovaném stavu, tedy správně usušeny.
[/box]