Každoroční boj aneb jak se zbavit mravenců
[dropcap]Z[/dropcap]ažili jsme to téměř všichni a mnozí z nás tomu čelí každoročně s železnou pravidelností. O čem je čeř? O nepříjemné návštěvě mravenců. Tito malí tvorečkové nám dokáží pořádně „zatopit“. Obdivujeme jejich sílu, ale jakmile se do centra jejich pozornosti dostanou naše příbytky, nadšení opadne. Cukřenka, lahev se sladkým sirupem a další pochoutky – mravenci je milují a nám nezbývá, než se smířit s předem prohraným bojem. Anebo ne? Zběsilá likvidace nemá smysl. Zbavíme se jednoho a dorazí celá „četa“. Jak se tedy bránit opravdu efektivně a zamezit tomu, aby se fikaní tvorečkové stále vraceli?
[box type=“info“ ]
Začíná invaze!
Základem je důsledná prevence. Mravenci mají tendenci útočit ve dvou vlnách. V období podzimu se k vám domů přijdou ohřát červení mravenci a na jaře zase černí, kteří jsou nejčastěji k vidění pod fasádou, podél oken nebo u dveří. Pokud váš domov shledají za útulné místečko, nezbavíte se jich. Vaší jedinou šancí je jim pobyt maximálně znepříjemnit. Poté se odstěhují jinam, třeba k sousedům.
[/box]
Nejlepší obranou je…
Připravili jsme pro vás několik zaručených tipů jak se zbavit mravenců.
1. Rychlý, komfortní, ale poměrně drahý způsob
Nemáte-li na boj s mravenci náladu a čas, proveďte to elegantně. Pozvěte si specializovanou firmu, která s nimi zatočí. Profesionálové dobře ví, co dělat, nicméně si naúčtují nemalou sumu.
2. Účinná chemie je levnější a (většinou) funguje
Vydejte se do drogerie nebo domácích potřeb a nechte si doporučit vhodný přípravek. Může to být starý dobrý Biolit, gel nebo nástraha jako Loxiran (mravenčí bufet).
Loxiran má podobu doplňovací návnadové dózy s přírodním insekticidem. Umístíte ji do mravenčí stezky nebo v bezprostřední blízkosti mraveniště. Mravencům roztok chutná a přenesou si ho s sebou do mraveniště. Dychtivě ho zkonzumují (dělnice, larvy i královna) a do 1 až 2 týdnů společenství pomře. V případě většího mraveniště použijte alespoň dvě dózy.
3. Mravence uměly zlikvidovat i naše babičky
Můžete vyzkoušet alternativní řešení. Možná vás napadlo, že si pořídíte mravenečníka, ale toho byste zřejmě neukrmili. Denně totiž zkonzumuje i několik desítek tisíc mravenců…
Raději začněte pěstovat mátu, eukalyptus, levanduli či bazalku. Aroma těchto rostlin totiž mravence odpuzuje.
Vezměte vodu s jarem a postříkejte všechny otvory, kterými mravenci lezou dovnitř. Vadí jim také voda s octem a solí.
Mravenců se zbavíte také tím, že jim do cesty nasypete prášek na praní.
Prolézají-li do vašeho bytu neutěsněnými okny, vsaďte na hřebíčkový olej.
Garantujeme vám, že při použití těchto metod již mravenci nebudou vaší noční můrou, ale jen matnou vzpomínkou. Znáte-li ještě lepší řešení, dejte nám vědět v komentářích!