Zavařování okurek
[dropcap]J[/dropcap]en těžko si lze představit českou domácnost bez zavařených okurek. Bez nich se neobejde pravý vánoční salát a je to i skvělá dobrota i jen tak k zakousnutí.
Množství přísad, které se používají při nakládání okurek, a jejich kombinace umožňují docílit více či méně zřetelné chuťové odlišnosti. Okurky lákají i ty, kteří si vlastní přípravu nakládaček chtějí vyzkoušet vůbec poprvé. Není nad ten zvuk, kdy se zakousnete do okurky, z které ještě skapává sladkokyselý lák a ozve se typické křupnutí. Kyselé okurky jsou klasika a svůj osvědčený recept má každý.
Za všechny jeden znojemský recept.
Odborníci tvrdí, že skutečný recept na znojemské okurky je utajované výrobní tajemství a že jeho proslulost spočívá v kombinaci mnoha bylin. Kdo okurky nakládá, ví, že řada receptů, se pyšně hlásí ke znojemskému původu, ačkoliv více bylinek neobsahují. Tady je jeden z nich.
Okurky prospívají sliznicím v žaludku i ve střevech a i jinak svědčí lidskému zažívání, látkové výměně a čistotě organizmu. Obsahují mnoho vody. Šťáva z čerstvých okurek s trochou medu usnadní léčbu letního nachlazení a zmírní kašel.
Jak na to?
Recept na nálev na – Znojemské okurky
[starlist]
- 3 litry vody
- 40 dkg cukru
- 2 deka
- 1 litr octa
- mrkev, cibule
- kopr, chilli papričky
- bobkový list
[/starlist]
Ve velkém hrnci vše smícháme a nálev povaříme. Toto množství postačí tak na 10 sklenic.
Příprava
1. Okurky namočíme do studené vody a pak je důkladně omyjeme jemným kartáčkem a opláchneme. Okurky vybíráme spíše menší, jsou křehčí, ale v případě nouze lze i ty větší rozkrájet a zavařit.
2. Do sklenic naskládáme čisté omyté okurky a do každé sklenice přidáme několik koleček mrkve, bobkový list a okurky proložíme snítkami kopru.
3. Takto připravené sklenice zalijeme teplým nálevem tak, aby okurky byly ponořené. Uzavřeme víčky a sterilujeme při 80 °C 20 minut.
Tip
Máte – li rádi ostré, nesmíte zapomenout na chilli papričku, kterou přidáte do každé sklenice před zavařováním.