Bazalka pěstování
[dropcap]B[/dropcap]azalka je populární rostlina z čeledi hluchavkovitých, která údajně pochází z Indie. Do Evropy se dostala ve středověku a dnes ji seženete téměř všude. A to v množství kultivarů, které se liší barvou květů a listů. Bazalka může mít květy bílé, růžové až fialové, listy mohou mít, namísto typické zelené barvy, černo-fialový odstín.
Pokud si pohráváte s myšlenkou, že budete bazalku pěstovat, máme pro vás dobrou zprávu. Pěstování bazalky není těžké. Rostlina je nenáročná, nicméně ať už ji zakoupíte v květináči nebo vysadíte semínka, měli byste ji dopřát dostatek vody, tepla a světla. Rozhodnete-li se pro výsev, učiňte tak na jaře nebo na podzim. Ideální doba je někdy na přelomu dubna a května.
Jak pěstovat bazalku?
Budete potřebovat truhlík (ale můžete použít i obyčejnou misku od polárkového dortu), do kterého nasypete 3 – 4 cm vrstvu substrátu. Na něj vysypte přiměřené množství semínek a opět zasypte substrátem. Následně zavlažte „rosičkou“ a umístěte na místo, kde po většinu dne svítí sluníčko (okenní parapet na nejslunnější straně). Roste dle potřeby co 2 až 3 dny.
První děložní lístky bazalky se objeví zhruba po týdnu. Rostlinky přesaďte do umělohmotných květináčů hned poté, co trochu povyrostou. A proč ne do hliněných? Ty by rostlině zbytečně ubíraly vodu, které potřebuje větší množství.
Máte-li v plánu bazalku umístit na zahradě, učiňte tak až v červnu. Nicméně již v květnu ji přes den dávejte na sluníčko a na noc ji opět vraťte do tepla domova.
V každém případě (ať už budete bazalku pěstovat doma nebo venku) ji pravidelně a důkladně zalévejte. Pokud na nebohou rostlinku zapomenete, sama vás na nedostatek vody upozorní tím, že svěsí lístky. Chcete-li aby byla úroda opravdu bohatá, nechte bazalku vykvést a včas ji zaštípněte. Zkušení pěstitelé praví, že ideální je pěstování bazalky co by jednoletky. Pokud si necháte 2 – 3 rostliny vykvést, můžete po výkvětu vydrolit semínka a napřesrok sít znovu.
Léčivé účinky bazalky
Bazalka se sice obvykle pěstuje jako koření, ale má také spoustu léčebných účinků. Bazalka jako lék se nejčastěji užívá formou nálevu. Ten připravíte tak, že 1 čajovou lžičku sušené bazalky zalijete vroucí vodou a necháte po dobu cca 10 minut odstát.
Nálev z bazalky vám pomůže při dýchacích obtížích a nachlazení. Mimo jiné také podporuje zažívání. Působí na stěnu žaludku a podílí se na efektivnější produkci trávící šťávy, čímž zahání nechutenství. A to není ani zdaleka vše. Nálev z bazalky snižuje napětí hladké svaloviny trávící trubice a mírní střevní potíže.
Největší množství účinných látek obsahují ještě nekvetoucí listy rostliny. Vyrábí se z nich také éterické oleje, které spolehlivě zaženou únavu, vyčerpání a stres.
[box type=“info“ ]
Bazalka je v kuchyni k nezaplacení. Velmi často se používá v italské kuchyni – přidává se do omáček na těstoviny (velmi chutná je se špagetami), do salátů, ale také v kombinaci s masem. Dodá na chuti, ale také na vůni. Rozhodně ji dejte šanci!
[/box]