Pěstování klematis
[dropcap]K[/dropcap]lematis vysazujeme na slunné nebo polo-slunné stanoviště, na východní, jižní nebo západní stranu chráněnou, alespoň částečně před větrem. Rostliny mají rády světlé a teplé místo, plné slunce, ale snesou i polostín. Pouze několik málo odrůd snese i stín. Spodní část rostliny, místo, kde jsou kořeny, je třeba udržovat ve stínu, v přímém vlhku a chladu. Toho docílíme sadbou před nízkými keříky, dřevinami nebo trvalkami, příp. mulčem.
Nikdy nevysazujeme rostlinu na severní stranu.
Nejvhodnější doba pro výsatbu klematisu je duben a květen. Na podzim měsíc srpen až říjen. Mohou se však sázet celoročně. Plaménky potřebují stabilní oporu, kterou můžeme koupit nebo vyrobit např. ze dřeva, drátů, pletiva nebo betonářské stavební sítě, kterou dobře ukotvíme.
Půda
Pokud jde o nároky na půdu, tak všem Klematisům se daří v dobré a výživné zahradní půdě bohaté na humus a živiny. Zemina by měla být propustná, prokypřená do hloubky, odvodněná a přiměřeně bohatá na vápník. Klematis těžko poroste v půdě těžké, jílovité, studené, mokré nebo suché.
[box type=“success“ ]
Doporučení
Sazenice sázíme 40 cm až 1m od sebe. Urostlé a staré rostliny je možné také přesazovat. Nejvhodnější doba je brzy z jara nebo po odkvětu, kdy výhony zkrátíme na 50-70cm. Obryjeme rostlinu dokola, vyndáme s balem a zasadíme do případně vyhnojené jámy.
[/box]
Výsadba
Rostlina, která bude na vybraném místě dělat parádu mnoho let, potřebuje životní prostor, živiny a všechny dobré podmínky pro zdravý růst. Při výsadbě uděláme hlubokou jámu 50 x 50 x 50cm. Na dno dáme asi 8cm štěrku (drenáž), na tuto vrstvu přidáme dobře promíchanou zeminu s proleželým hnojem nebo kompostem. Postačí do hloubky 40cm. Do takto připravené půdy sázíme. Nejdříve sazenice namočíme do nádoby s vodou a dále dbáme na to, aby rostlina byla zasazena 5-10cm hlouběji než byla v kontejneru. Při sázení nakloníme rostlinu směrem k opoře. Při sázení ke zdi sázet daleko, tak aby se voda dostala ke kořenům. Zeminu přitiskneme k sazenici a důkladně zalijeme. Rostlinu přivážeme k opoře, další postupně narostlé výhony vyvazujeme, vedeme a usměrňujeme po opoře, aby rovnoměrně pokrývaly celou plochu k tomu určenou. Toto provádíme pravidelně a co nejdříve, pokud jsou výhony nepropletené, zelené. Zdřevnatělé výhony jsou křehké a snadno se lámou.
Řez
Provádíme podle typu řezu 1,2,3 a podle řezové skupiny do, které odrůda patří 1,2,3.
Ošetřování Před zimou je dobré navrstvit posekanou trávu nebo listí kolem rostliny popřípadě přikrýt chvojím, aby nevymrzly a na jaře pěkně kvetly.