rakytnik
Pěstování rostlin

Rakytník pěstování

[dropcap]O[dropcap] rakytníku řešetlákovém se často hovoří jako o „zázračném keři“. Tento keřík či strom má velmi pozitivní vliv na lidské zdraví a to především díky vysokému obsahu vitaminu C a antioxidantům. Díky rakytníku se může vaše celková kondice výrazně zlepšit – plody obsahují pektiny, organické kyseliny a třísloviny, ale také éterické oleje a vzácné silice.

rakytnik

Základní charakteristika rakytníku

Rakytník řadíme mezi okrasné keře. Jde o jednu z dřevin, které se vysazují na neúrodných zdevastovaných půdách nebo jako zpevňovače břehů. Kromě této funkce se využívá také v kosmetickém průmyslu a vzhledem ke svému složení je i velmi ceněnou léčivkou. V posledních letech je ovoce rakytníku stále žádanější.

Rakytník se neobejde bez světla

Rakytník je velmi nenáročný a jediné, co pro něj musíte udělat, je zajistit mu dostatek světla. Ideální podmínky zajistíte mírně zásaditou a rozpustnou půdou. Jeho adaptační schopnosti jsou velmi vysoké a roste v suchých i vlhkých oblastech. Nevadí mu ani silnější poryvy větru, mráz a dokonce ani horší ovzduší nebo zasolená půda.

Jak pěstovat rakytník

Rakytník řešetlákovitý si můžete vypěstovat i na zahradě. Budete-li jej pěstovat od semen, předem odplevelte půdu, do které budete sázet. Nezapomeňte ji také důkladně prokypřit a k sázení se odhodlejte až v momentě, kdy teplota ovzduší dosáhne hodnoty 17°C. Během prvních dvou let nechte rostliny rakytníku ve skleníku a až poté je přesaďte ven. Mnohem jednodušší je pěstování rakytníku z předpěstovaných rostlin.

Předtím, než sazenice rakytníku zasadíte mimo skleník, půdu pohnojte nebo do ní přidejte kompost. Pravidelně přidávejte draslík a fosfor a nezanedbávejte ani zálivku (rakytník potřebuje středně vydatnou). Plodů se dočkáte ve čtvrtém roce po sadbě. Vhodná doba pro sběr začíná ve druhé polovině srpna a trvá do první poloviny září.

Jak množit rakytník

Rostlinu můžete namnožit semeny, řízky nebo odnožemi. Nejjednodušší varianta je množení pomocí zelených řízků. V červenci je zapíchněte do sterilního substrátu, kde zakoření.

Rakytník jako léčivka

Rakytník se stane ozdobou vaší zahrady a nejen to. V plodech je spousta látek, které mají pozitivní vliv na lidské zdravé. Jde především o vitamin C, E, D, A , F, K, B a rutin (vitamin P). V pouhém jednom kilogramů plodu rakytníku je tolik vitaminu C a A, kolik je doporučená půlroční spotřeba. Za zmínku však stojí také stopové prvky jako železo, hořčík, bór, titan, síra, organické kyseliny, třísloviny a flavonoidy. Látky se nevyskytují jen v plodech, ale i v ostatních částech rostliny, byť v nižší koncentraci.

Plody můžete konzumovat v čerstvém i sušeném stavu. Jsou velmi příznivé vůči očním onemocněním. Z bobulí lze vylisovat siličný olej, který je perfektní na kožní nemoci a drobná poranění. Zmírní projevy dny a revmatismu, žaludeční vředy a často se používá také v případě Basedowovy nemoci (způsobuje ji nadměrná tvorba hormonů štítné žlázy). A aby toho nebylo málo, jde také o kvalitní antisklerotikum a tlumič bolesti. Tak co vy na to? Rakytník rozhodně stojí za to pěstovat!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *