Škůdci mohou trápit i pokojové rostliny
[dropcap]H[/dropcap]myz nemáme moc v lásce a dokáže nám pořádně znepříjemnit život. A nejen nám, ale také nebohým rostlinám, které pěstujeme v květináčích. Pokud vám na svých rostlinách záleží, nezapomeňte pravidelně prohlížet ruby listů. A nezapomeňte se v květinářství nebo domácích potřebách zeptat na speciální přípravky proti škůdcům pokojových rostlin.
Připravili jsme pro vás přehled nejběžnějších hmyzích škůdců a tipy jak je zlikvidovat:
1.Mšice
Mšice se na pokojových rostlinách vyskytují vůbec nejčastěji. Objevují se na listech a stoncích, které vysávají a způsobují pokroucení rostliny. Mšice lze zlikvidovat poměrně snadno a to insekticidy nebo biologickými prostředky na bázi oleje a detergentu. Aby byl postřik účinný, měl by být proveden opakovaně s odstupem několika dní.
2. Housenky
Kdo by to pestrobarevných motýlů řekl, že vám v útlém mládí drancovaly rostliny? Ožírají listy a obalují je jemnými vlákny. Většinou jich není příliš mnoho a stačí, když je posbíráte.
3. Mušky smutnice
Pokud se objeví na větších a statnějších rostlinách, ničeho se nebojte – neublíží jim. Larvy se živí humusem v zemi a rostlinu přímo nepoškozují. Pokud se však přemnoží či napadnou drobnější rostlinu, sáhněte po insekticidu.
4.Červci
Červci jsou nepříjemní, protože na svém těle mají voskový obal, kterým nepronikne voda. Vyskytují se ve větším množství a sdružují se u báze stonků a v sevřených částech poupat listů. Zbavíte se jich systemickým insekticidem, který byste však neměli používat na kapradiny a kaktusy. Červců se můžete zbavit také tím, že je potřete vatou namočenou v lihu.
5.Svilušky
Sviluška je roztoč, který spřádá husté pavučinky. V nich si lebedí a saje šťávu z povrchu listů. Pouhým okem svilušky neuvidíte, ale úspěšně se jich zbavíte organofosfátovým insekticidem. Vyskytují se ve sklenících a všude tam, kde je horký a suchý vzduch. Pokud se však objeví ve vlhkém prostředí, velmi rychle pomřou a není je třeba hubit insekticidem.