Jak zvládnout státnice
[dropcap]S[/dropcap]tátnice nejsou nic hrozného. Hezká věta, že? Nečeká vás sice procházka růžovou zahradou, ale rozhodně se nemusíte obávat žádného nepřekonatelného pekla. Stačí se jen pořádně připravit, být zdravě sebevědomý a nepropadnout panice.
Poslední zkouškové
Abyste vůbec mohli předstoupit před komisi, musíte splnit všechny požadavky, které vaše škola předepisuje. A právě poslední zkouškové období bývá většinou nejsložitější. Na některých školách budete mít na úspěšné splnění všech předmětů třeba jen 10 dní a pokud se vám nezadaří, můžete se se státnicemi v řádném termínu rozloučit.
Předejít se tomu dá v případě, že budete využívat předtermínů v průběhu semestru. Pokud se vám většinu předmětů podaří splnit ještě před hlavním zkouškovým, máte z velké části vyhráno.
Příprava na státnice
Po zkouškovém období už vás bude čekat to nejpodstatnější – státní závěrečná zkouška.
Spoustu studentů bere před odevzdáváním diplomky či státnicemi přípravky na povzbuzení a posílení paměti. Takové přípravky bych nedoporučoval. Nemá cenu riskovat. Může se totiž stát, že začnou fungovat úplně jinak, než je popsáno v příbalovém letáku. Spíše by jste měli využívat styl učení, který jste si osvojili v předchozích letech studie.
A takové to obecné – dejte si kafe a půjde vám to lépe – také nefunguje. Přemíra kofeinu může učení ještě zhoršit. To je strašně individuální, někoho káva uspí, druhého aktivuje
Jak se tedy učit efektivně?
Je třeba si nastavit správný studijní program, ve kterém by se měl rozvrhnout čas, harmonogram učení. Není dobré se jen po hlavě vrhnout do učení, zobat k tomu prášky a pít litry kávy. Ta příprava na závěrečné zkoušky je náročná, ale shrnuje studium za celé roky, takže by neměla být tak těžká, aby byli studenti nuceni dopovat se podpůrnými prostředky. Spíš by měli realizovat ten studijní plán.
Tak, hlavu vzhůru a jde se na to. Otevírá se nám celý svět.