muskaty
Pěstování rostlin

Jak pěstovat muškáty

[dropcap]M[/dropcap]uškáty, (pelargonie) patří k nejoblíbenějším balkónovým i hrnkovým květinám. Jsou populární snad po celém světě, a to díky svým krásným květům.

Umístění

Všechny druhy pelargónií by měly stát na vzdušném a světlém místě. Stejně jako na přemokření, reagují kořeny na přehřátí truhlíků. Pozor v horkých letních dnech na silné sluneční paprsky, které rozžhavují parapety, ohřejí vlhký substrát a kořeny se v něm uvaří. U samozavlažovacích truhlíků je toto nebezpečí menší, neboť vrstva vzduchu tvoří izolační mezeru.

muskaty

Sázení

Pokud si kupujete nové rostliny, je pro to duben ideální čas. Pokud zvolíte k jejich pěstování samozavlažovací truhlíky, vysypte dno a nohy inertním materiálem, například perlitem či keramzitem, do výšky jednoho centimetru. Dále použijte mírně vlhký substrát pro pelargónie, do kterého opatrně vsaďte sazenice rostlin.

Osázené truhlíky či nádoby z minulého roku přeneste do teplého a světlého prostředí. Odstraňte suché listy a zkontrolujte stav rostlin. Je-li substrát přeschlý, zalijte ho mírně vrchem. Až začnou rostliny rašit, přihnojte poloviční dávkou hnojiva

Zálivka

V létě potřebují pelargónie pravidelný zdroj vody. Než dojde k prokořenění původního balu, do nového substrátu je vhodné první dva až čtyři týdny zalévat mírně. Zatímco někdy stačí dodávat vodu třeba dvakrát za týden, během tropických dnů zaléváme každý den.

Hnojení

V létě přihnojujte pelargónie každý týden vhodným hnojivem. Pozor na přesolení substrátu použitím nevhodného hnojiva.

Ochrana

Vysoká vlhkost vzduchu a postřik listů studenou vodou mohou způsobit korkovitost listů. Při vyšší vlhkosti vzduchu a nižší teplotě může rostliny napadat plíseň šedá. K chemické ochraně je vhodný Rovral Flo. Pozor na molice, lidově bílé mušky. Při přemnožení použijte Mospilan podle návodu na balení. V suchém vzduchu se mohou přemnožit svilušky, kterým se také říká pavouček, neboť na spodku listu vytvářejí pavučinku. Při přemnožení použijte postřik Omite či jiný vhodný akaricid.

Odkvetlé květy

Po odkvětu je zapotřebí pravidelně odstraňovat květní stvoly a suché listy. Na podzim je nutné rostliny seříznout. Pelargónie se pěstují tři roky, pak špatně kvetou a je třeba květiny obměnit.

[box type=“info“ ]

Zazimování

Většinou se pelargónie přenášejí do zazimovacích prostor před začátkem prvních mrazů, v chladných oblastech dříve. Rostliny zastřihněte, řezné rány nechte zaschnout, oberte suché listy a odstraňte případný mech z povrchu substrátu. Rostliny je nutné nechat na světlém místě, kde nemrzne, i když teplota může poklesnout přechodně i na jeden stupeň nad nulou. Zalévejte pouze tolik, aby půda úplně nevyschla.

[/box]

Množení muškátů řízkováním

Řízkování muškátů je velmi hojně používaný způsob jejich rozmnožování. Postačí, když z matečné rostliny, která musí být zdravá a silná, uříznete (můžete i ulomit) řízek dlouhý okolo 10–12 centimetrů. Řezná rána nemusí být přesná, na spodní části nového řízku mohou zůstat také listy. Takto připravený řízek namočíme do stimulátoru a můžeme zapíchnout do květináče. Vhodným pěstebním substrátem je směs zeminy, kompostu a písku v poměru 2:1:1/2. Pěstební teplota by se měla pohybovat okolo 25 °C.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *