hryzec
Tipy & praktické informace

Jak na hryzce

[dropcap]H[/dropcap]ryzec je hlodavec, který svým vzhledem připomíná potkana. Má obvykle tmavohnědou srst a s odporným chlupatým ocasem měří přibližně 20 cm. U nás je to největší pohroma na zahradách. Pokud ji ještě máte v blízkosti vodního toku, je téměř jisté, že se k Vám chystá i s celou svojí početnou rodinkou.

Když na zahradě začne řádit hryzec, dokáže kompletně zničit celou Vaši úrodu. Poškodí v podstatě vše, zaměří se na kořeny bylin, stromů a keřů, vše co bude vyčnívat nad zemí, sežere. Při snaze zbavit se ho, musíte být obrněni neuvěřitelnou trpělivostí. Nelze spoléhat na jednu metodu, ale je třeba jich vyzkoušet více. Hlavně to nesmíte vzdát.

hryzec

Překážky a pasti

Jednou z možností, jak se ho zbavit je kladení překážek tak, aby se hryzec vůbec nedostal k rostlinám, které by mohl poškodit. Vypozorujte, kudy chodí, kudy se dostává k záhonům a stromům a zasuňte do země pletivo tak, abyste mu vytvořily překážky. Ty ho mohou natolik otrávit, že půjde dělat radost někomu jinému.

Mimo to můžete samozřejmě zakoupit všelijaké pasti a návnady, většinou na bázi jedu. Pokud však máte domácí zvíře nebo vám po zahradě běžně pobíhají malé děti, buďte s užíváním jedovatých přípravků velice opatrní. Musíte kontrolovat, zda otrávený hryzec neleží někde, kde by ho mohla sežrat vaše kočka apod. Při kladení těchto návnad je třeba nejprve rozdupat hromádky zeminy a následně vypozorovat, které z nich hryzec objeví, kde se tedy pravidelně pohybuje. Právě ty pak rozhrnete a nakladete do nich návnady. Zvolíte-li metodu použití pastiček, pak je třeba je vložit přímo do nor, a to tak, aby je hryzec nemohl podhrabat či jinak obejít.

Pamatujte však na to, že pasti a návnady nesmí být cítit člověčím pachem. Vyřešíte to poměrně jednoduše, než uchopíte danou věc, promněte v rukách zeminu.

Elektronické odpuzovače

V poslední době se při hubení jakéhokoliv škůdce stále častěji využívá elektronických odpuzovačů a plašičů. Ty fungují na principu vysílání ultrazvukového signálu, který je pro hryzce nepříjemný a donutí ho opustit váš pozemek. Je lepší takových odpuzovačů použít několik. Signál pouze jednoho by nemusel pokrýt celou zahradu.

Babské rady

Jednou z babských rad je, že pokud budete na zahradě dělat dost velký hluk, hryzec se naštve a odstěhuje se. Pokud tedy budete třeba častěji sekat trávu sekačkou, mohlo by mu to vadit. Zabere i štípání dříví. Nebo prostě budete muset častěji pořádat grilovačku. Pozvěte co nejvíce lidí a zkuste zpívat a tancovat. Třeba ho intenzivní dupání bude tak otravovat, že se raději odporoučí jinam.

Zkuste mu také nastražit do nory něco hodně aromatického. Může to být papír od zrajícího sýra, cigaretové nedopalky. Někdo tvrdí, že postačí i chomáč psích chlupů.

Lze narazit i na doporučení pořídit si lasičku, která si při nočním lovu s hryzcem poradí po svém.

Někteří lidé udávají i dobrou zkušenost s vysazením určitých druhů rostlin, jejichž pach hryzce odpuzuje. Jedná se zejména o pryšce, afrikány, laskavce a česnek. Účinnost této metody však není příliš vysoká, hrozí u ní efekt malé působnosti, tedy že se jen hryzec přestěhuje o několik metrů dále.

Pamatujte však na to, že hryzec je označován jako škůdce, kterého se jen tak lehce nezbavíte, proto nepropadejte panice a bojujte dál.

Hodně štěstí.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *