levandule pestovani
Pěstování rostlin

Jak pěstovat levanduli

[dropcap]P[/dropcap]ůvodním volně rostoucím keříkům se dařilo na kamenitých vápencových stanovištích od 600 do 1600 metrů nad mořem. Jde tedy o nenáročnou rostlinu, v našich podmínkách spíše choulostivější na zimní mrazíky. Vzhledem k citlivosti na mráz se u nás jako trvalka pěstuje pouze levandule lékařská a to především na zahradách. Má desítky odrůd množených osivem nebo vegetativně. Liší se vzrůstem, barvou květů, ojíněním listů i obsahem silic.

levandule pestovani

Jak na to

Semena levandule sázíme na jaře, nejlépe v únoru a březnu, do misky nebo truhlíku, do lehčí, propustné zeminy. Udržujeme při teplotě okolo 20°C. Pravidelně zaléváme. Vzrostlé sazenice levandule přesazujeme, po postupném otužování, na záhon do sponu 45 x 60 cm. Sazenice potřebují slunné stanoviště, lze je pěstovat na zahradě, balkóně i na skalkách. Pěstování levandule na přímém slunci nám pomáhá zintenzivnit barvu i aroma. Levanduli se daří v lehčí a spíše suché zemině, není náročná na živiny.

[box type=“note“ ]

Stříhání levandule

Chceme-li dosáhnout mohutnějšího květenství levandule, nesmíme zapomenout na stříhání. Větve levandule seřezáváme po odkvětu. Můžeme použít zahradnické nůžky. Mírné sestřižení ihned po odkvětu je doporučováno také proto, aby rostliny netvořily semena. Díky tomu budou mít v následujícím roce více síly pro tvorbu nových květů.

[/box]

Množení

Množení levandule probíhá polodřevitými řízky stonků v dubnu. Množí se i semeny. Levandule mohou být podle kultivaru 20 cm až 60 cm vysoké. Například levandule hlávkovitá je 50 – 80 cm vysoký velmi hustý a aromatický polokeř s čárkovitými šedoplstnatými listy, lehce podvinutými, květy má v tónech růžově purpurové až temně purpurové. Na vrcholu levandule má výrazné purpurové listeny. Levanduli množíme na podzim řízkováním z nekvetoucích výhonů.

Použití levandule

Květy levandule se v domácnosti používají jako součást bylinných směsí. Levandule má uklidňující účinky na lidský organismus. Nálev z čajové lžičky květů levandule uklidňuje nervy, tiší bolesti hlavy, pomáhá při nespavosti, nervozitě, závratích a pomáhá při trávení. Z levandulí si můžeme připravit relaxační koupel, hojí rány. Masáž olejem z levandule pomáhá při revmatických bolestech, dně a má povzbuzující účinek. Levandule se používá jako vonná esence do spousty různých prostředků třeba na mytí nádobí nebo na úklid. Květy levandule také sušíme a pokládáme do šatní skříně k oblečení. Nejenže prádlo provoní, ale také odpuzuje šatní moly. Svazečky sušených levandulí jsou zajímavou dekorací. Sušené květy levandule patří do směsi provensálských bylin a hodí se například k dušeným pokrmům.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *