Česnek
[dropcap]J[/dropcap]edná se o vytrvalou rostlinu. Palice (Cibule) se dělí na několik stroužků, které jsou kryty společným obalem bílé někdy až purpurové barvy. Každý stroužek obaluje ještě šupina. Z cibulky vytváří oblou, přímou lodyhu, která se v době zrání na vrcholu kroutí.
Kvete bělavými květy, jsou které jsou oboupohlavné, ve vrcholovém květenství, jedná se hlávkovitě stažený zdánlivý okolík, ve skutečnosti to je stažené vrcholičnaté květenství zvané šroubel. Květenství je podepřeno toulcem, který brzy opadá. V květenství jsou skoro vždy přítomny pacibulky, které slouží k vegetativnímu rozmnožování, zpravidla je v květenství daleko méně květů než pacibulek.
Okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků zelenavě bílé až růžové barvy, Tyčinek je 6, tyčinky vnějšího a vnitřního kruhu jsou rozdílné, nitky vnitřních jsou zakončeny 2 dlouhými zuby. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. Plodem je tobolka.
[box type=“success“ ]
Česnek si získal popularitu pro svou intenzivní ostře palčivou chuť, která se ale projeví až při zpracování. Obsahuje totiž 0,1 – 0,25 procent silice se sirnými organickými sloučeninami. Tyto silice působí desinfekčně a dokáží vypudit parazity. Využívají se v terapeutii. Desinfekční účinky má česnek také díky obsahu alliinu a enzymu allinázy. Jelikož se ale látka mění a rozkádá na další látky, nejsou antibiotické účinky česneku stálé. Je proto nejlepší konzumovat česnek co nejčersvější.
[/box]
Česnek jako lék
Pokud chcete česnek použít jako lék, je nejlepší požívat ho neupravený ve větším množství, alespoň třikrát denně po jednom až dvou stroužcích. Jestli se bojíte zápachu z úst, lze jej přebít žvýkáním zrnek kávy, nebo listů máty. Česnek můžete podávat také v mléce (5–10 g strouhaného česneku na půl litru mléka).
Česnek je bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník a jód. Dalšími obsaženými látkami jsou flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny. Má pozitivní účinky především na obranyschopnost organismu a trávení. V lidovém léčitelství je používán jako účinné antiseptikum a antibiotikum, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, prospívá srdci a pročišťuje cévy, působí proti nadýmání, proti kornatění tepen, ničí parazity ve střevech a v kombinaci s medem se používá při nachlazení a chřipce.
Abychom mohli česnek rozpěstovat, rozdělíme palice na jednotlivé stroužky, namoříme a zasadíme do země.