Kamélie – pěstování
[dropcap]K[/dropcap]amélie je jedna z nejušlechtilejších pokojových rostlin. Pochází z Japonka a Číny. Její nádherné květy člověka naprosto okouzlí. Na první pohled připomíná čajovou růži. Je dlouhověká a rozkvétá každou zimu. Nebude však kvést vždy a všude, potřebuje vhodné podmínky a péči.
Jak pěstovat kamélii
Kamélie je velmi citlivá na změnu teploty i vlhkosti vzduchu, a může velmi snadno opadat. Před kvetením ji pokud možno nepřemisťujeme.Rostlina potřebuje dostatek světla, nejlépe u okna, ale ne přímo na slunci. Vyhovuje jí teplota mezi 5-15°C, otužilé rostliny dokonce krátkodobě snesou i mírný mráz. Je ideální do zimních zahrad, nevadí jí chladné chodby s oknem, zasklené verandy, nevytápěné místnosti, případně meziokenní prostory, pokud jsou dostatečně velké. Na jaře, po odkvětu, musíme začít pozvolna zvedat teplotu v místnosti. V červnu jí zaléváme velice mírně, aby nám nasadila na poupata. V době před rozkvětem a při květu však kamélii opět zaléváme více, a to dostatečně odstátou vodou. Substrát by neměl nikdy vyschnout. Velice jí prospívá vlhký vzduch. Kamélie se pěstují v mírně kyselém substrátu např. pro azalky. Přesazujeme jednou za dva až tři roky, starší exempláře ještě méně často. Zato je v zimě pravidelně přihnojujeme hnojivem bez obsahu vápníku. Kaméliím svědčí letnění na závětrném, stinném místě. Množit je lze dřevitými řízky.
Jak pěstovat v bytě
Kamélie lze za určitých podmínek pěstovat i při vyšší teplotě. Je však třeba počítat s tím, že nebudou vypadat tak krásně. Musíme je dát do nejchladnější místnosti z celého bytu, ale zároveň zde musí být dostatek světla. Vzduch v této místnosti musí být dostatečně vlhký a zálivka pravidelná.
Kamélie nám bude dělat radost i mimo dobu, kdy kvete, protože má neuvěřitelně lesklé, hladké listy a šedavou kůrou. Keř má přirozeně pěkný tvar a nemusí se nijak řezat. Staré keře můžeme po odkvětu, zmladit. Při budeme dostatečné zalévat a občas hnojit, zase obrostou.