Grilovaný marinovaný tuňák
Máte chuť na delikátní rybu? Pokud si v souvislosti s prvotřídním tuňákem vybavíte horentní částky, které do vašeho rozpočtu rozhodně nezapadnou, musíme vás vyvést z omylu. Tuňák je skutečně velmi delikátní a vyznačuje se jemným masem, ale není finančně nedostupný. Popravdě ho lze sehnat za cenu, která se velmi blíží kvalitnímu hovězímu. Takže pokud patříte k milovníkům ryb, není jediný důvod, proč si tuňáka dát čas od času i jinak než z plechovky. A my vám prozradíme, jak ukuchtit grilovaného marinovaného tuňáka.
Jednoduchá marináda
Spousta vyznavačů grilování nakládá maso do vysoké vrstvy oleje. U tuňáka je to úplně jinak – za prvé je tučnější a za druhé by olej zcela přebil specifickou chuť masa. Chcete-li si ho opravdu vychutnat, použijte pár kapek olivového oleje, trochu citronové šťávy, sůl a pepř. Na dochucení můžete přidat několik kapek sojové omáčky. Toť ingredience marinády, ve které se steaky z tuňáka nechají marinovat po dobu minimálně dvou a maximálně čtyř hodin. Optimální dobu pro marinování rozhodně dodržte.
Perfektně rozpálený gril
Typ grilu nehraje roli. Tuňáka můžete připravit na dřevěném plynu nebo uhlí – důležité je, aby byl gril perfektně rozpálený. To samé platí i v případě, že se rozhodnete tuňáka grilovat na pánvi. Zároveň je důležité snížit teplotní šok tím, že maso necháte cca 30 minut při pokojové teplotě.
Grilování zabere jen chvilku
A co dál? Ať už budete tuňáka grilovat nebo připravovat úplně jinak, je velmi důležité zachovat stupeň propečení. Maso se nesmí opékat déle než 1 – 2 minuty a v samotném středu by mělo zůstat zcela syrové. V opačném případě by se z tuňáka vytratila veškerá šťáva a nebyl by pěkný ani na pohled. Z konzumace syrového kousku nemějte obavy – vždyť japonské sushi je vyhlášená pochoutka.