Kohoutková voda: Bát se ji rozhodně nemusíte!
Máte rádi vodu, ale nedůvěřujete té kohoutkové? Pokud utrácíte za balenou vodu, zbytečně zatěžujete životní prostředí a měli byste zvážit změnu. A když už ne pro planetu, tak alespoň v rámci vlastního pohodlí – vždyť za peníze, které ročně propijete na balené vodě, byste si mohli pořídit něco lepšího. Navíc se vyhnete tahání těžkých tašek s několikalitrovými lahvemi. Víte vůbec, že voda z obchodu není zdravější ani bezpečnější?
Úředně potvrzeno: Kohoutková je kvalitní
Podle zástupců Státního zdravotního ústavu je pitná voda z kohoutku velmi kvalitní a vyhovuje ve všech podstatných ukazatelích. Česká voda zabodovala i v mezinárodním měřítku, kde získala nejvyšší možný počet bodů. O něčem jiném je kvalita soukromých nebo obecních nebo soukromých studen, které nemusí vyhovovat z mikrobiologického hlediska.
Na kvalitě kohoutkové vody se podílí také stav vodovodního potrubí, nicméně na drtivé většině území je vodovodní síť perfektně udržovaná. Ve starších domech, kde potrubí není v tak dobrém stavu, může z kohoutku vytékat poněkud rezavější voda (s příchutí železa a olova), ale ani té se nemusíte bát. Taková voda vám zřejmě nebude chutnat, ale není zdravotně závadná.
Vyšší obsah železa ovšem není to samé jako zvýšená hladina olova – to samozřejmě škodlivé je a máte-li podezření, že je koncentrace vysoká, nechte si udělat rozbor. Na případnou výměnu potrubí lze dostat dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj. S takovými potížemi se naštěstí potýká jen hrstka obyvatel – vodovodní síť prochází pravidelnými kontrolami a olova se skutečně bát nemusíme.
A jak je to s obávaným chlorem? Ve vodě je obsaženo pouze neškodné množství, které se navíc po chvilce odpaří. Takže pokud vám voda s příchutí chloru neleze pod nos, nechte sklenici odstát a je to.