Úsporné kondenzační kotle
Topení plynem je ekologické a snadné a právě proto patří k nejrozšířenějším způsobům vytápění. Cena plynu bohužel stále roste a nechceme-li pravidelně lamentovat nad vysokou částkou na faktuře za energie, musíme se o snížení nákladů přičinit sami. Dnes se ovšem nebudeme zabývat změnou dodavatele, která nám sice několik tisícovek zachrání, ale zaměříme se na původce tepla – kotle. Výběrem vhodného kotle totiž můžeme snížit spotřebu ještě výrazněji.
Kondenzační kotel je efektivnější a ekologičtější
Plyn je v našich končinách poměrně nedoceněný. Porovnáme-li ho s tuhými palivy, má mnohem vyšší výhřevnost a je proto ekonomicky výhodnější a ohleduplnější k přírodnímu prostředí. Plynové kotle produkují velmi málo škodlivin a jejich obsluha je jednoduchá, což ocení především technicky méně zdatné ženy. Jedinou nevýhodu jsme již zmínili – cena plynu. A jak tedy snížit náklady? Neměňte dodavatele, ale běžný plynový kotel za kondenzační.
Kondenzační kotle jsou až o 15 % efektivnější než klasická zařízení a kromě toho je lze nastavit na nízkoteplotní provoz. V konečném součtu tedy můžete ušetřit až 25 % celkových nákladů, které vás stojí vytápění a ohřev vody. Zajímá vás, na jakém principu kondenzační kotle fungují?
Neplýtvá teplem a bere ohledy na přírodu
Kondenzační kotle jsou zkonstruovány tak, aby využívaly i teplo ze spalin. Zatímco u běžných kotlů teplo uniká pryč do atmosféry, kondenzační kotle ho dále zužitkovávají na ohřev vody. Kvalitní zařízení jako je Vaillant, Junkers nebo Protherm se navíc pyšní i zanedbatelnými emisemi, což ocení každý, kdo se snaží chovat ohleduplně k přírodě.
Pořizovací cena kondenzačních plynových kotlů je sice vyšší, ale z dlouhodobého hlediska se rozhodně vyplatí. Přesto je instalaci vhodné zkonzultovat s odborníkem, který vyhodnotí i další faktory – rozlohu vytápěné plochy, stav komínu a typ radiátorů.