Jak si zařídit domácí akvárium?
Člověk se obklopuje stále větším množstvím techniky a logicky se snaží kompenzovat přítomnost ubývající přírody. Pokud kousek přírody schází i vám, vyřešte to jednoduše a přesto efektivně – pořiďte si pokojové akvárium. I navzdory kompaktním rozměrům jde o ucelený ekosystém, jehož přítomnost nastolí v přetechnizované domácnosti úplně jinou atmosféru. Pohled na vodní svět je uklidňující a údržba přitom není nijak náročná.
Jde to i na klíč
Nemáte-li se stavbou akvária žádné zkušenosti a navíc nechcete ztrácet čas studiem, můžete se vydat jednodušší, leč finančně náročnější cestou – pořiďte si akvárium na klíč. V současné době dostanete na výběr z celé řady designově propracovaných akvárií se systémem pro automatické čištění vody, krmení ryb a osvětlení. K mání jsou i nástěnná akvária, která lze pověsit na zeď. Na druhou stranu připouštíme, že opravdovou radost z akvaristiky přinese vybudování akvária svépomocí.
Jak na domácí akvárko svépomocí?
Rozhodnete-li se pro individuální stavbu, budete si moct vybrat z celé řady akvaristických potřeb nebo rovnou celých setů. Ty obsahují akvárium, osvětlení, topení, filtraci a vzduchování. Vzhledem k pestré nabídce buďte obezřetní a pohlídejte si kvalitu – nejlevnější výrobky se mohou v budoucnu prodražit, ale naopak se nemusí vyplatit ani ty nejdražší.
Poraďte se se zkušeným akvaristou nebo nasbírejte rady na internetových fórech. Akvaristé vám rádi poradí, které akvaristické potřeby jsou vhodné a jak si počínat při realizaci akvária pro ten či onen druh ryb.
Kam s akvárkem?
Umístění akvária neberte na lehkou váhu. Příbytek vašich rybiček nesmí být v přímém dosahu slunečního světla nebo místě s kolísající teplotou. Zároveň zajistěte, aby nádrž stála na pevném podkladu s dostatečnou únosností a umístěte pod ní měkkou podložku (pěnová guma, polystyren apod.).