Aby bazén byla radost, ne starost
Úrazy se nestávají jen těm druhým…
Ne, nechceme malovat čerta na zeď, ale opatrnosti není nikdy dost! U bazénu má být především zábava, ale má to být zábava od začátku do konce a ne zábava, která se změní v nejhorší okamžiky vašeho života!
Pár čísel
888 – cca tolik úrazů ročně v ČR vznikne ve spojení s vodou
5 a méně – právě tolik minut nejčastěji uplyne od toho, co jste své dítě viděli naposledy
300 – tolik ročně utone v ČR lidí
200 – právě tolik z nich jsou děti do 18 let
45 % – z nich jsou děti do 3 let věku
26 % – ve 26 % případů se jedná o nedostatečný dohled dospělého
79 % – asi je to náturou a odvahou, ale právě 79 % utonulých je z řad chlapců
43 % – utonulých dospělých mělo alkohol v krvi
Při úrazech spojených s pobytem u vody se nejčastěji setkáváme s pády do vody. Pokud se člověk nezraní a umí plavat, většinou skončí jen s vystrašeným a překvapeným výrazem ve tváři. Spadne-li však do vody neplavec nebo dítě, rázem může jít o život!
V případě dítěte vždy platí nenechávat ho bez dozoru! Nikdy! Zmírnit následky pádu do vody u dětí je možné ochrannými pomůckami, jako jsou plovací křidýlka, vestičky či kruhy, které dnes seženete v různých barevných variantách či s vyobrazením oblíbených hrdinů. Dětem vlastně ani nepřijde, že mají na sobě záchranný prvek. Jak už však bylo zmíněno – nic nenahradí váš dozor!
S dospělými bývá potíž. Nemůžete jim nic přikázat, ani jim naplácat. Právě dospělí si kolikrát myslí, že jejich nápad skákat do bazénu nejrůznějšími způsoby je největší zábava, jakou můžete u bazénu zažít. Ano může to být zábava, ale jen do chvíle než se něco přihodí. Kolikrát už někoho napadlo skákat do vody z rozličných předmětů, shazovat někoho do vody a podobně. Přitom na trhu je tolik vychytávek pro zábavu do vody, o kterých možná ani nevíte. Než vymýšlet všelijaké novoty či provizorní řešení, kterými se můžete zranit nebo poškodit bazén, je lepší sáhnout po atrakcích přímo určených k vodě.
Kdo si hraje, nezlobí
Pro sportovní nadšence vybíráme z možnosti zahrát si ve vodě volejbal, košíkovou či vodní pólo a to vše z bezpečných nafukovacích materiálů. Taktéž není nutné po sobě házet klasickými míči, ale vhodnější je zvolit měkké nafukovací nebo míče ze speciálních textilií, u kterých, když vás zasáhnou, nehrozí riziko úrazu. Velkou vychytávkou a zároveň originálním dárkem pro milovníky vody je nafukovací bar do bazénu. Tekutiny se doplňovat musí, ale s alkoholem opatrně! Zabavit se také můžete při lovení ve vodě. Vybrat si můžete z potápěcích kroužků, tyčinek či míčků. Velký úspěch u dětí mají natahovací rybky do vody a vodní děla. Nezřídka jim je však zabaví starší generace a začne opravdová vodní přestřelka!
10 nejdůležitějších zásad pro bezpečné vodní hrátky:
- Naučte své děti co nejdříve plavat!
- Nikdy je nenechávejte u vody samotné.
- Používejte ochranné pomůcky do vody (plovací kruhy, rukávky, vestičky…) a pamatujte, že nic z toho nenahradí váš dozor!
- Nenechávejte v blízkosti bazénu věci, o které se dá zakopnout.
- Pamatujte, že do bazénu se neskáče, ani se okolo něj neběhá.
- Stejně jako za volant – alkohol do bazénu zkrátka nepatří!
- Naučte se první pomoc!
- Bazénovou chemii nenechávejte volně přístupnou a ukliďte ji před dětmi. Při manipulaci s chemií používejte ochranné prostředky. Stejně tak i dbejte pokynů výrobce na dávkování.
- Nikdy nepoužívejte v blízkosti bazénu elektrická zařízení!
- Veškerá nezbytná zařízení k bazénu mějte připojená výhradně přes proudový chránič!
Zdroj obrázků: Bazenyshop.cz