Jak na skladování koření v kuchyni?
Bez soli se nedá vařit, ale je to právě vhodně zvolené koření, které jídlu dodá ten správný „šmak“. Předpokládáme, že i vy máte v kuchyni všechny důležité ingredience, bez kterých se při přípravě pokrmů neobejdete. Dnešní otázka zní jasně – kam koření uskladnit, abyste ho měli vždy po ruce a zároveň vám nepřekáželo? Koření má své místo na kraji kuchyňské linky, někde mezi dřezem a varnou plochou.
Kde koření uskladníte, záleží čistě na vás. Pokud ve vaší kuchyni nemáte horní skříňky, pořiďte si praktické police. Budete však muset respektovat několik základních pravidel, které koření udrží čerstvé a voňavé. Zcela zásadní je zákaz uskladnění nad digestoří. Zároveň koření nedávejte do papírového nebo igelitového sáčku. Nežádoucí jsou také krabičky.
- Ideální „úschovnu“ představují skleněné uzavřené dózy, ideálně z tmavého skla, keramiky nebo porcelánu.
- Koření uskladněte na temném a suchém místě s pokojovou teplotou.
- Koření, které je uskladněno příliš blízko varné plochy, příliš dlouho nevydrží čerstvé. Ztratí aroma, chuť a v nejhorším případě zplesniví.
- Mleté koření vydrží až jeden rok, nedrcené třeba i pět let. Opět záleží na správném skladování.
- Barevné koření nesmí být umístěno na slunci, protože ztratí barvu, zešedne a olejnaté koření žlukne.
Je tedy jasné, že koření vyžaduje uzavřený prostor, jinak dojde ke znehodnocení. Umístěte ho do výšky očí, tedy někam do horní skříňky nebo na polici. K mání jsou i praktické výsuvné klopny, které seženete ve specializovaných prodejnách s nábytkovým kováním. Tuto uzavřenou klopnu umístíte pod horní skříňku. Neméně efektivní jsou i jakési pořadače, které pojmou spoustu skleniček, případně stojanové mechanické točny pro až dvacet druhů koření. Výhodou těchto stojanů budiž mobilita – jednoduše vezmete stojan a přemístíte ho na jídelní stůl. Strávníci si budou moct dochutit jídlo dle chuti.