Exteriér,  Venkovní rostliny

Jak pěstovat libeček

Libeček byl v dřívějších dobách součástí téměř každé zahrady. Postupem času z nich však tato velice zdravá rostlina téměř vymizela. Dnes se jeho pěstování začíná opět vracet a to nejen v podhorských oblastech, kde mělo největší tradici. Libeček lékařský je výborným dochucovadlem do polévek, nejedná se však pouze o koření. Pěstování libečku není nikterak náročné, je to rostlina, která toho příliš nepotřebuje.

libecek

Rozmnožování kořeny nebo semeny

Libeček však vyžaduje větší prostor, jde totiž o rostlinu, která vyroste až do dvou metrů, roste v trsu. Nejideálnější je nasadit si ji z kořenových puků. Libeček je rostlina, která se na podzim stahuje do země a dělení kořenů ji nikterak nevadí.

Další možností je potom výsev semene. Nejvhodnější obdobím je začátek jara. Semena libečku delší dobu klíčí. Jak jsou rostlinky vysoké zhruba deset centimetrů, je čas na jejich přetrhání. Ponechejte si jen jednu nebo dvě rostliny – pro domácnost to bohatě stačí.

Hluboká humózní půda

Libeček lékařský preferuje hlubokou půdu s dostatkem humusu a dalších živin. V těžkých půdách se mu tak nedaří. Co se týká stanoviště, tak snese jak přímé slunce, tak i polostín. Pokud není extrémně suché období, tak ho není zapotřebí ani zalévat.

Libeček vydrží několik roků na jednom místě. Není vhodné ho však vysazovat tam, kde dříve rostla například mrkev nebo petržel, celer nebo kopr – to kvůli možnému výskytu chorob.

Zdravé nejen listy, ale i semena

Přidávání listů do pokrmů podporuje jejich chuť, působí proti nadýmání a rovněž má blahodárné účinky na žlučové a ledvinové kameny, které údajně rozpouští. Listy se sbírají v letním období, lze je využívat jak čerstvé, tak i uskladněné – sušené.

Také semena jsou zdraví prospěšná – lze z nich uvařit vývar, který působí proti případným žaludečním problémům.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *