Exteriér,  Pěstování rostlin,  Zahrada

Pěstování tymiánu

Tymián má nejen v českých kuchyních bohatou tradici. Samozřejmě, že vůbec nejlepší bude ten, který si vypěstujete sami doma, a je vlastně úplně jedno, jestli venku na záhoně, případně doma za oknem v truhlíku či květináči. Kromě dochucovadla má však tymián i spoustu léčivých – blahodárně působí při střevních potížích či při respiračním onemocnění, dokáže si poradit s mnohými bakteriemi. Tymián si může vypěstovat kdokoliv z vás – jedná se o nenáročnou bylinu, takže se není čeho obávat!

shutterstock_175282622

Výběr stanoviště a výsev

Tymián preferuje slunné stanoviště. To by mělo být pokud možno kryto před studenými a nárazovitými větry. Co se týká půdních nároků, tymián upřednostňuje spíše polosuchou, na živiny chudší půdu.

Výsev semen tymiánu probíhá na přelomu března a dubna. Semínka se jednoduše dají do řádků na povrch zeminy, nezahrabují se, pouze se přitisknou.

Zálivka a hnojení

Tymián je vskutku nenáročná bylina – nepotřebuje přílišnou zálivku a dokonce ani hnojení. V opačném případě totiž ztrácí své typické aroma, které vůbec hlavním důvodem, proč se tak hojně pěstuje.

Sběr natě

Pro sběr tymiánu se využívá mírně zdřevnatělá nať. Ta by se měla sklízet ideálně kolem poledne a průběžně. Nať lze ihned využít k dochucení, případně ji usušit. Nejlepším způsobem sušení natě je na přímém slunci, venku na vzduchu. Po odkvětu je důležité, abyste tymián asi v jeho třetině seřízli – dojde tak k jeho zesílení a zkošatění.

Semena tymiánu seženete snad v každém zahradnictví, případně i v hobby marketech. K mání je hned několik druhů tymiánu, které se odlišují mimo jiné konkrétním složením silic v rostlině – problémem není sehnat tymián například s citronovou nebo pomerančovou příchutí. Máte-li tedy trochu místa, pusťte se do pěstování tymiánu, nejen že to bude znát na vašem jídelníčku, ale zároveň uděláte i něco pro své zdraví!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *