Jak pěstovat ibišek?
Ibišek je okrasná rostlina, která zdobí interiérové prostory mnohých rodinných domů, bytů, chat či chalup. Jeho pěstování není nikterak složité, s přehledem ho zvládnete se znalostí jeho základních nároků a požadavků i vy. Takže si můžete vybrat z několika jeho odrůd a pustit se po přečtení následujících řádků s chutí do pěstování!
Stanoviště
Ibišek patří mezi tropické rostliny, už jen tato skutečnost určuje jeho základní nároky na pěstování. Ibiškům vyhovují slunná stanoviště, slunce by na rostlinu mělo svítit několik hodin denně, obrovský pozor byste si však měli dávat v letních měsících na přímé a ostré polední sluneční paprsky, ty by mohly totiž listy ibišku spálit.
Dalším důležitým předpokladem ke zdárnému růstu a květenství je stálá teplota – pro ibišek je ideální teplota okolo 20 – 25 stupňů. Snažte se také zabezpečit, aby nebyl ibišek ani v době jeho letnění na průvanu.
Zálivka a hnojení
Vegetační doba ibišku je zhruba od března do listopadu, a právě v tomto období ibišek potřebuje zvýšenou zálivku. Jednoduše řečeno by půda v květináči neměla nikdy vyschnout. Vyvarujte se ale přemokření, aby nezačala rostlina uhnívat.
Co se týká hnojení, je vhodné se poohlédnout po nějakém komplexním hnojivu pro kvetoucí pokojové rostliny. Ibišek požaduje zvýšený obsah fosforu, vhodné jsou pro něho i určité stopové prvky, zejména je řeč o železu nebo hořčíku.
Substrát
Ibiškům vyhovují lehčí a dobře propustné půdy. Takový substrát si můžete buď přímo zakoupit, nebo si ho i klidně namíchat – je to jednoduché, použijete jeden díl hrubší rašeliny jeden díl kompostu a jeden díl uleželého kravského hnoje, do této směsi je důležité přidat trochu písku.
Letnění a zimování
V letních měsících je možné ibišek umístit ven, typicky na balkon nebo do pergoly, pozor však na ostré slunce. V době vegetačního klidu dopřejte rostlině odpočinek – dejte ji například na chodbu, klidně i na místo, kde je méně světla a zhruba do února omezte zálivku.