Pikantní indická omáčka se sójovými kostkami
Výborná omáčka inspirovaná indickou kuchyní je rychlá a snadná na přípravu.
Pro indickou kuchyni je typické používání výrazného koření a také převaha vegetariánských pokrmů. Často používané ingredience jsou rýže, obiloviny, luštěniny a zelenina. Indie je velká země a tak není divu, že jsou v různých regionech typická jiná jídla. Ve střední a západní Indii se jí hodně placky a luštěniny, v horských oblastech zase sýry a na východě ryby a mořské plody. Pro jižní Indii jsou typické sladkosti a časté používání kokosu. V Indii se upravuje jídlo často pomalým vařením nebo dušením, smažením, nebo pečením v hliněné peci tandúr. Místo talířů se často používají banánové listy, na stole nesmí chybět omáčky, čatní či koření. Chody se servírují zároveň a lidé si naberou od každého něco.
Vrhneme se na přípravu. Nejprve si připravíme sójové kostky. Vaříme dle návodu v osolené vodě, většinou asi 30 minut. Když do vody přidáte trochu mléka, budou mít kostky lepší chuť. Po uvaření scedíme, několikrát propláchneme studenou vodou a z kostek vymačkáme co nejvíce vody. Kostky necháme v cedníku v klidu odkapat.
Dále si připravíme základ na omáčku. Cibuli oloupeme a nakrájíme najemno, rajčata nakrájíme na malé kousky. Na pánvi s trochou oleje osmahneme cibuli i rajčata, dokud nebude cibule dozlatova a rajčata změklá. Do mixéru si dáme kokos, pepř a fenykl, přidáme osmaženou cibuli s rajčaty a mixujeme do vzniku husté omáčky. Nyní si připravíme zázvorovo-česnekovou pastu.
Česnek oloupeme a očistíme, ze zázvoru si ukrojíme kousek stejně velký jako množství česneku a okrájíme. Obě suroviny dáme do mixéru, přidáme trochu oleje a vody a mixujeme do vzniku pasty, tu dáme stranou a přejdeme k dokončení omáčky. Polovinu cibule si nakrájíme najemno a zprudka osmahneme s trochou oleje a polévkovou lžící zázvorovo-česnekové pasty.
Přidáme kmín, kurkumu, chilli, koriandr a indické koření Garam masala. Nakonec přidáme rajčatový základ a sójové kostky. Vše pořádně promícháme a zalijeme hrnkem vody. Znovu promícháme, přikryjeme pokličkou a necháme podusit asi 10 minut. Odstavíme z plotýnky a můžeme podávat. Jako přílohu lze použít klasickou rýži nebo indické chlebové placky naan.
Čas: 40 minut Množství: 4 porce Náročnost: střední
Potřebujeme:
- 100g sójových kostek
- 1 litr vody
- 1 lžíce mléka
- špetka soli
Základ na omáčku
- 1 cibule
- 2 velká rajčata
- 2 lžíce strouhaného kokosu
- 1 čajová lžička mletého pepře
- 1 čajová lžička mletého fenyklu
Zázvorovo-česneková pasta
- 2 stroužky česneku
- 1 větší kus zázvoru
- 1 čajová lžička oleje
- 1 čajová lžička vody
Omáčka
- ½ větší cibule
- ½ čajové lžičky mletého kmínu
- 1 lžíce kurkumy
- 1 čajová lžička mletého chilli
- 1 čajová lžička mletého koriandru
- 1 čajová lžička mletého koření Garam masala
- olej na smažení
- 1 hrnek vody
Postup:
- Vodu přivedeme k varu, osolíme, přidáme lžíci mléka a sójové kostky, vaříme dle návodu.
- Po uvaření scedíme, kostky schladíme pod proudem studené vody, vymačkáme z nich co nejvíce vody a necháme okapat.
- Cibuli a rajčata nakrájíme najemno a zprudka osmahneme.
- Cibuli a rajčata smícháme s kokosem, pepřem a fenyklem a rozmixujeme.
- Zázvor, česnek, olej a vodu rozmixujeme do podoby pasty.
- Polovinu cibule nakrájíme najemno a zprudka osmahneme spolu s jednou polévkovou lžící zázvorové pasty ve větší pánvi nebo hrnci.
- Přidáme koření, rajčatový základ a sójové kostky.
- Promícháme, přidáme vodu, přikryjeme a necháme dusit 10 minut.
Omáčku podáváme ještě teplou například s rýží nebo s indickými plackami naan.