Pomocník do domácnosti se vždy hodí
Nejlepší volbou pro příjem vitamínů a minerálů, jsou čerstvé džusy. Obsahují vzácné látky a rozpustnou vlákninu. Už naše babičky věděly, že ovocné a zeleninové šťávy zlepšují celkovou imunitu a mají dobrý vliv na pleť, nehty, vlasy a hlavně se po nich člověk cítí lépe. Sklenice džusu po ránu, dokáže dodat tělu potřebnou energii a sílu, také slouží na jaře k detoxikaci organismu. K tomu, aby si člověk mohl ovocný nebo zeleninový džus dopřát, slouží kvalitní odšťavňovače.
(zdroj obrázku: imbusa.com)
Na začátku je důležité vědět, jaké ovoce a zeleninu chcete použít? Některé malé bobule a listovou zeleninu nebo bylinky, odšťavňovače neumí kvalitně zpracovat.
Odšťavňovače:
- Odstředivé – tvoří se šťáva s pěnou, obsah rychle oxiduje, musí se ihned spotřebovat, tento výrobek docela špatně zpracovává bobule, bylinky nebo listovou zeleninu.
- Šnekové – pracují na bázi jednohřídele, jemně rozmělňuje suroviny, vymačká kvalitně šťávu do poslední kapky. Kvalitně zpracovává ovoce (ananas, mango, kiwi, broskve, meruňky), zeleninu, bylinky i bobule.
- Dvouhřídelové – pracuje na bázi dvou hřídelí, nevýhodou pro netrpělivce může být: složité rozložení, čištění i skládání zpět, větší výkon. Zpracování surovin je o něco složitější – dokonale odšťavňuje bylinky a listové suroviny (s mrkví a jablky a jinými měkkými plody má trošku problém).
- Mechanické – tento ruční výrobek slouží pro občasné odšťavňování, hodí se na cesty.
(zdroj obrázku:enpee.co.uk)
Na nízkých otáčkách vzniká šťáva výraznější, obsahuje kousky dužniny, dá se uchovat v ledničce během dne, má málo pěny. Šťáva vytvořená na vysokých otáčkách má pěnu, musí se spotřebovat hned a chutná méně výrazně. Dnes se běžně v domácnostech lisuje olej ze sezamu, konopí, slunečnic, lnu, a jiných zdravých plodin. Lidé se naučili používat odšťavňovače k výrobě ovocných i zeleninových šťáv, podkladů pro omáčky, ovocných přesnídávek, zmrzlin a jiných chutných věcí.
Jaký odšťavňovač máte doma vy?