Komerční články

Hyperfinance – první společné bydlení není třeba odkládat

Našli jste si partnera či partnerku, se kterým/kterou si báječně rozumíte, chcete spolu trávit více času a hlavně byste spolu chtěli začít bydlet? Tohle je snad nejkrásnější období našich životů, kdy začínáme společnou etapu, na kterou se zamilovaně vydáváme a chceme si ji náležitě užít.

Chceme být spolu

Jedna věc je touha žít spolu, otázky však zní: kde, jak a za co?

Pokud si budete chtít začít budovat vaše společné hnízdo, musíte počítat i s prvními většími či menšími překážkami, které budete muset, nejlépe společně, řešit. Bude nutné shodnout se na místě, kde budete žít, na formě bydlení (byt, dům, nájem nebo vlastnictví), na vybavení bytu (co nutné je a co není, ale třeba i do jakých barev budete své bydlení ladit).

Na čem se však také budete muset domluvit, je financování společného bydlení. To bude po zbytek života tvořit velmi vysoký díl vašich nákladů na živobytí. Ať už vám současný vztah vydrží nebo ne, peníze na bydlení budete muset dávat pořád. Proto se o nich hned na začátku zodpovědně rozmyslete.

Společné bydlení je vysoký cíl

A to hlavně z pohledu finančních prostředků. Ne každý má to štěstí, že už jako mladý člověk, zakládající společný vztah a později i rodinu, si může dovolit například koupi bytu, případně byt zdědí nebo hned z počátku má dost peněz na kauci, která je součástí nájemního bydlení.  Ale i tento nedostatek peněz se dá elegantně řešit.

Koupě domu či bytu

Pokud bude vaším cílem rodinný domek, jistě bude dobrou volbou hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření. To stejné se týká koupě bytu nebo jeho výraznější rekonstrukce.

U tohoto typu úvěrů je nutné mít čistý registr, stálý příjem a také něco k zajištění půjčky. Pokud budete pořizovat něco nákladnějšího, může banka chtít ručení i dvěma nemovitostmi.

Rekonstrukce

Na menší rekonstrukce nebo na vybavení bytu se vyplatí klasické spotřebitelské půjčky, které jsou bezúčelové. To znamená, že se vás jejich poskytovatel nebude ptát, na co si půjčujete. Ani nebude chtít projekt rekonstrukce, doložení faktur za nákupy nebo zástavu. Jde však o nižší částky. I tady budete muset doložit příjmy a mít čistý registr dlužníků.

Abychom to uvedli na pravou míru: v registru dlužníků můžete mít starý a třeba i současný dluh, ale vše splácené bez problému, včas. A také dost velký příjem na to, abyste dostali půjčku další.

Vybavení

Občas je do nového bydlení potřeba koupit pár základních věcí, abyste mohli začít bydlet. Pokud vám nevadí zboží z bazaru, vystačíte si s pár tisícovkami. Jestliže je zrovna teď nemáte k dispozici, je možné se obrátit na poskytovatele malých půjček.

V tomto případě se nabízejí spotřebitelské úvěry od bank, ale i nebankovek. Tady může jít například i o nebankovní půjčky bez doložení příjmů, anebo třeba o půjčku do výplaty, která vám přistane ihned na účet, a vy můžete bydlet ještě týž den.

Kauce

Kauce na nájemní bydlení dokáže dost nepříjemně překvapit a také potrápit. O co jde? O zálohu na nájemné. Pronajímatelé bytů se pomocí kauce jistí, že pokud by nájemce přestal za byt platit, o své peníze nepřijdou.

Pokud se tedy budete stěhovat do nájemního bytu, musíte s kaucí počítat. Její výše se různí, někde jde o dva nájmy, jinde o tři nebo i čtyři – podle rizikovosti lokality, ale i vás jako nájemců.

Vzhledem k tomu, že jde o jednorázový výdaj, ale nijak zásadně vysoký, také ho lze pokrýt pomocí nebankovní půjčky bez doložení příjmů nebo půjčky do výplaty. Je to nejjednodušší a nejrychlejší forma vzetí půjčky, která vám umožní vše vyřešit rychle, bez průtahů a zbytečného papírování. A můžete se nastěhovat.

Před půjčkami nás varovali!

Půjčky jsou ošemetná věc. Ale je nutno si uvědomit, že jsou situace, kdy je půjčka výhodou. Typickou záležitostí, na kterou se půjčky opravdu vyplatí vzít, je bydlení. To je totiž investice na dlouho dopředu. A i kdybyste jako pár šli od sebe, to bydlení zůstane – můžete s ním naložit jakkoliv, třeba jej prodat a peníze si rozdělit. Bydlení má trvalou hodnotu, peníze nikoliv.

Je ale samozřejmě nutné si dávat pozor na to, od koho půjčku berete, jakou půjčku a s jakými podmínkami. Ne každý poskytovatel půjčky jedná fér, ne vždy najdete ve smlouvě o půjčce vše na první pohled, ne vždy se včas dozvíte o následcích opožděných splátek.

Srovnávače pomohou

Abyste se vyhnuli problémům s nesprávnou, respektive nevýhodnou půjčkou, využijte srovnávače. V nich najdete ověřené poskytovatele, ověřené půjčky a zveřejněné hlavní podmínky půjčování si. Také upozornění na to, čeho se u daných poskytovatelů vyvarovat nebo s jakou žádostí se na ně obrátit.

Srovnávače nabízejí různé filtry, ve kterých si můžete nastavit, o jakou půjčku máte zájem, v jaké situaci jste a co od půjčky očekáváte. Vyjede vám vyfiltrovaná nabídka půjček, které pasují právě na zadané podmínky.

Se srovnávači se nemusíte bát podvodů – poskytovatelé jsou tu vždy ověření.

Finanční rezerva je stěžejním faktorem k rozhodování

Další věc, kterou musíte mít dobře rozmyšlenou, je vaše finanční rezerva. Každý měsíc vám totiž i po zaplacení splátek a všech nákladů na bydlení, jídlo, oblečení či dopravu musí zůstat dost vysoká finanční rezerva na to, abyste zvládli nečekané výdaje.

Někdy se totiž rozpadnou boty týden po skončení záruky, jindy vyteče pračka (myslete i na pojištění domácnosti), další měsíc třeba onemocníte a příjem bude výrazně nižší. Může se toho stát hodně a na všechno musíte být alespoň rámcově připravení, aby vás půjčka nesemlela.

Jestliže finanční rezervy máte a už jste si vyhlédli i to společné bydlení, přejeme vám dobrou volbu, jednoduché kompromisy a hlavně zábavné bydlení!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *