Jak si půjčit na bydlení a příliš se nezadlužit?
Odborníci na úvěrové produkty rozdělují půjčky do dvou hlavních kategorií. Na ty dobré a na ty špatné. Do první kategorie rozhodně patří půjčky na bydlení, které jsou považovány za něco, díky čemuž budete investovat do budoucnosti. Ani ty ale nemusí být perfektní, pokud nevíte, jak vybrat správně. Podívejte se, v čem je nutná obezřetnost.
Hleďte na to, jak je daná půjčka výhodná
Pokud se podíváme na možná rizika spojená s možným zadlužením, týká se to první rozhodně toho, že si vezmete půjčku, která bude nevýhodná. Tak jsou charakterizovány všechny, u kterých přeplácíte zbytečně vysoké sumy. Na co lidé při výběru hledí nejvíce, to je úrok, nebo poplatky. Není to ale nejlepší kombinace ukazatelů. Správné je hledět na roční procentuelní sazbu nákladů. Ptáte se konkrétně, co je to RPSN? Jde o procentuelní hodnotu, která vychází z půjčené sumy a zahrnuje v sobě vše, co půjčku zdražuje. Současné zákony každému poskytovateli peněz přikazují, aby danou hodnotu museli zveřejňovat. A kde?
- U reprezentativních příkladů.
- V rámci reklamních nabídek.
- Ve smlouvách.
A jaká by měla být ta správná hodnota, abyste se zbytečně nezadlužovali? Pochopitelně co nejnižší. Na trhu je možné narazit na nabídky, kde je v jednotkách procent. A takové lze označit za dobrou volbu.
Jděte raději do banky
Když se porovnává bankovní a nebankovní segment půjček, jsou výsledky poměrně jasné. Primárně a zcela pochopitelně dominují banky. Tedy pokud mluvíme o úrokových sazbách. Proto se jich doporučíme držet, když vybíráte půjčku na bydlení a nechcete se zadlužovat. Výběr je poměrně velký a jednou z možností může být Česká spořitelna půjčka. Tuto banku určitě není nutné představovat, protože patří k největším na trhu. A jaké jsou důvody, proč jít pro peníze právě sem?
Nejprve začneme charakteristikou půjčky. Získat lze sumu v rozmezí 20 000 – 700 000 korun českých, což je suma, která by na dobré a zajímavé bydlení měla dokonale stačit. Pokud jde o splátky, tak je možné vracet peníze v rozmezí 12 – 120 měsíců. A úrok, a také RPSN? První zmíněná sazba začíná již na hodnotě 6,9 procenta a samotné RPSN na hodnotě 7,5 procent. To ukazuje, že je půjčka dobrou volbou. Navíc s ní jsou spojeny i zajímavé výhody, jako třeba:
- Možnost odstoupení od smlouvy během dvou měsíců
- Možnost odpuštění až patnácti splátek
- Možnost změny výše splátky
Berte si jenom tolik, kolik potřebujete
Třetí rada, jak se nezadlužit, se týká toho, že byste měli mít dobře propočítáno, kolik peněz budete vlastně potřebovat. Je třeba říci, že právě díky tomu si vezmete jenom takovou půjčku, kterou budete potřebovat. Když si vezmete větší sumu, znamená to jenom to, že i více přeplatíte a zbytečně si vytvoříte větší dluh. Tím, že si ujasníte, kolik přesně budete potřebovat, navíc můžete vybírat v tom správném segmentu. A tak vaším úvěrem na bydlení může být rychlá nebankovní půjčka, stejně jako to může být účelová nebo neúčelová spotřebitelská půjčka, ale může se jednat třeba také o bankovní či nebankovní hypotéku.
Nekupujte drahé zbytečnosti
Poslední rada se týká toho, že byste nikdy neměli utrácet za drahé zbytečnosti. Při investicích do bydlení je třeba hledět primárně na praktické využití. K čemu vám mohou být třeba 3D 4K televize s velkou úhlopříčkou, nejmodernější domácí kina, či výpočetní technika za desetitisíce, kterou využíváte jenom na prohlížení internetu? I toto při výběru půjčky zohledňujte. Nákup drahých věcí souvisí s tím, že se zbytečně zadlužujete více, než byste mohli, když budete jednotlivé požadované věci kupovat s rozmyslem, a to hlavně s ohledem na celkovou praktičnost. Navíc je dobré nebýt impulzivním kupujícím a vše si s ohledem na rozpočet raději rozmyslete.