Korková podlaha, výhody a nevýhody
Korek je materiál, ze kterého se nečastěji vyrábí právě zátka na víno či jiné nápoje. Ovšem dnes jde o vyhledávaný materiál, ze kterého můžete vyrobit boty, různé dekorace a dokonce také podlahu. Na dotek je velmi příjemná, pohyb po ní je pružný a rovněž velmi příjemný. Navíc také není nijak extrémně drahá, protože korek je přírodní materiál.
Z jakého materiálu vyrobit podlahu?
Před touto otázkou stojíte ve chvíli, kdy si potřebujete svůj interiér oživit, zrekonstruovat nebo mu dodat na kráse. Chcete takovou podlahu, která bude velmi příjemná, dobrá a vydrží dlouho. Zároveň však nechcete platit zbytečně vysoké částky, protože je jednoduše na svém účtu nemáte. Co si v takovém případě počít? Odpovědí může být právě korková podlaha, která je v takové situaci ideální. Jednou za čas jej musíte přelakovat nebo naolejovat.
Vybíráte mezi korkovou plovoucí podlahou a korkovými dlaždicemi. Obě varianty jsou poměrně variabilní, můžete je vybírat v různých tloušťkách, povrchových úpravách. Chcete-li silnější podlahu, pak bude logicky odolnější, ale také o něco dražší. Můžete sehnat také s ochrannou vinylovou fólií. Ovšem už nepůjde o ryze přírodní podlahu. Korek je měkký, jemný, snášejí jej dobře astmatici i alergici. Jde o izolant, takže bude doma teplo, můžete po něm chodit bosky.
Kde jsou negativa?
Měkký korek je v mnohém také nevýhodný a to zejména kvůli tomu, že se velmi snadno mechanicky poškodí. Doporučuje se do dětských pokojíčků, ovšem může se snadno stát, že pád hračky jej poškodí. Máte-li třeba psa či kočku, může se stát, že drápky poškodí korkovou podlahu.
Počítejte také s tím, že sytost barvy nevydrží věčnost. Korek se vlivem slunečních paprsků vyšisuje, takže plochy, kde svítí sluníčko, budou rychleji světlé, než ty, kde stojí permanentně nábytek. Zmírnit tento problém můžete s pomocí pravidelné a poctivé povrchové úpravy a častou údržbou.