Jak správně pečovat o listnaté bonsaje
[dropcap]V[/dropcap]ýraz bonsaj se používá na celém světě. Jedná se o spojení dvou slov, japonských výrazů pro rostlinu (sai ) a mělkou misku (bon). Původním významem bylo takto označování staré čínské umění založené na studiu růstu stromů v přírodě. I tvůrce a pěstitel bonsají je vlastně takový umělec, který ve zmenšeném měřítku usiluje o znovu vytvoření idealizované krajiny.
Jak bonsaj vybrat
Bonsaj můžeme začít pěstovat a vytvářet z většiny typů stromů a keřů. Při výběru je však dobré zvážit některé vlastnosti, které nám napomohou k vytvoření opravdu zajímavého až atraktivního vzhledu zmenšené rostliny. Bonsaj by měla mít zajímavý kmen, hustou jemně utvářenou korunu s malými listy, případně i květy a plody. Rozmístění větví by mělo vypadat taktéž co nejzajímavěji.
Péče a pěstování
U listnatých bonsají spočívá úspěch v pěstování většinou v zálivce. Poskytujte jim ji proto s citem a v souladu teplotou okolního prostředí. Je dobré snažit se udržovat substrát stále vlhký, listy denně mlžit, avšak pouze mimo dobu kvetení. Rostlina však v žádném případě nesmí stát ve vodě, jinak by jí začaly zahnívat kořeny, opadávat listy a nakonec by mohly odumírat i větve. Rostlina však může reagovat opadem listů i na suchý vzduch anebo na změnu místa. V takovém případě nemusíte hned zoufat, většinou totiž velmi brzy znovu obrazí. Bonsaj udržujte při teplotě v rozmezí od 12 do 20°C. Přes léto mohou být bonsaje venku, kde jim vyhovuje stanoviště na slunci případně v polostínu. V bytě je vždy umístěte na světlé místo, nejlépe na okno, avšak ne na to, které je orientováno na sever. Pokud chcete pěstovat vámi zvolený stromek jako bonsaj, musíte neustále stříhat větvičky. Odstraněním odkvetlých květů a hlubším zkrácením podpoříte další kvetení. Velmi důležité je i zkracování kořenů, které nesmí být opomenuto. Provádí se každé dva roky na jaře, vždy současně s přesazováním bonsají. Využít můžete substrát pro pokojové rostliny anebo substrát, který je tvořen jílem, rašelinou a pískem v poměru 2:1:1. Jestliže máte koupenou bonsaj z dovozu, ihned jí vyměňte substrát a poté ji v období od jara do podzimu přihnojujte jedenkrát za dva týdny speciálním hnojivem.
[box type=“success“ ]
Náš tip:
Ke tvarování a následnému pěstování bonsají lze zvolit například: habr (Carpinus), skalník (Cotoneaster), japonské azalky (Azalea japonica), buk lesní (Fagus sylvatica), jalovec japonský (Juniperus japonica), zakrslé zimolezy (Lonicera), bílou borovici japonskou, vrbu švýcarskou (Salix helvetica), modřín (Larix), břízu bělokorou, sakuru (Prunus), jilm štíhlý (Ulmus procera), hlohyni úzkolistou, javor dlanitolistý (Acer palmatum), cesmínu (Ilex), kdoulovec čínský (Chaenomeles sinensis), zimní jasmín (Jasminum nudiflorum), lagerstrémii (Lagerstroemia indica) a mnohé další listnaté i jehličnaté stromy anebo keře či sukulenty.
[/box]