Novostavba – co zohlednit při její koupi?
Novostavby jsou velmi oblíbené při koupi nového domu. Někdo zkrátka nechce investovat do staršího domu a následně ještě opravovat a renovovat dům. Novostavba je krásná, vše je v něm nové, krásné, nepoznamenané. A co si budeme povídat, vše je tam moderní, čisté linie, velký prostor, kombinace kuchyně a obývacího pokoje a podobně. To všechno novostavby poskytují.
Novostavba = vše správně?
Na novostavbě je přeci všechno nové, tudíž musí být všechno správné, říkáte si. Ne vždycky je to úplně pravda. Existuje pár rizik a problémů, které se vyskytnout mohou a které, pokud o nich nevíte, můžete poměrně jednoduše přehlédnout. A když se pak objeví, musíte je začít řešit. Pokud jste již nekupovali nějakou tu novostavbu nebo alespoň neasistovali u koupě, dobře si přečtěte následující řádky, budou se vám hodit.
Dejte na reference
Chcete-li novostavbu, pak si o developerovi, který vám jí bude prodávat, hodně zjišťujte. Jaké má renomé, co se o něm v okolí říká, zda byli jeho předchozí klienti spokojení a podobně. Právě takové reference jsou opravdu k nezaplacení a mnohdy vám pomohou vyhnout se těm nepoctivým lidem. Jistou zárukou může být také to, že celý projekt financuje nebo se na financování podílí banka.
Ptejte se, ptejte se, ptejte se
Zajímá vás něco, ale přemýšlíte, zda není blbé se ptát? Určitě to blbé není. Jsou to vaše peníze a mnohdy nemalé peníze, které budete investovat, proto se vyptejte i na ten nejmenší detail, který vás zajímá. Ptejte se, jak to bude, až se stavba dokončí, jak je to s pozemky, co přístupové cesty a mnoho dalšího.
Odborní pracovníci
Nemovitost si určitě prověřte, není od věci technický dozor nebo právníka, který prověří vše, co potřebujete. Technik nebo stavbyvedoucí zkontroluje dům, zda mu něco nechybí a zda je všechno v pořádku, právník zase bude mít pod kontrolou smlouvy a právní kličky.