Aloe vera u vás doma – jak ji pěstovat a užít si jejich výhod?
Když se řekne aloe vera, snad každý si vybaví nějaký ten účinek, který má. Pomoc pro metabolismus, tělo, popáleniny a ještě mnoho a mnoho dalšího. Obecně je možno říci, že jde o sukulent, který využíváte vnitřním i vnějším způsobem. Této rostliny je celkově několik set druhů a léčivé účinky jsou známy už celá staletí. Také jste podlehli kouzlu aloe vera? Kupujete gely, nápoje, mastičky, krémy a vše ostatní, co alespoň zdánlivě tuto rostlinu obsahuje s tím, že vám pomáhá. Aloe vera je skutečným zázrakem v alternativní medicíně a spousta lékařů už ji i dnes doporučuje jako možnost léčby. Proč ji tedy nepěstovat doma?
Co obsahuje aloe vera?
Tato nenápadná rostlinka je nadopovaná nejrůznějšími výhodami a látkami, které jsou pro lidské tělo prospěšné. Obsahuje spoustu vitamínů, zejména pak vitamíny A, B, C a také vitamíny E. Kromě jiného také disponuje kyselinou listovou, minerály manganem, zinkem, vápníkem, fosforem, sodíkem, draslíkem, chlorem, mědí, chromem nebo třeba železem. Rovněž v rostlině aloe vera najdete esenciální aminokyseliny a také enzymy. Když využijete rostlinku nebo gel z aloe vera, je jasné, že vám v mnoha ohledech pomůže.
Kde aloe pomáhá?
Často se používá při detoxikaci a čištění těla, pro různé kúry. Pomáhá upravovat zažívání i proces vyprazdňování, umí přispívat ke snižování hladiny cholesterolu, podporuje činnost jater, optimalizuje metabolismus tuků, má antibakteriální účinek, může podporovat snižování nechutenství. Pomáhá při alergické rýmě, s ekzémy, záněty spojivek. Skvělá je aloe vera také při bodnutí nebo štípnutí hmyzem, při svědění, umí zmírnit otoky i svědění. Také je dobrým pomocníkem pro léčebné koupele, umí pomoci bolesti kloubů a svalů, tlumí záněty a podobně.
Pěstování aloe vera doma
Aloe vera se dá pěstovat doma, takže z ní můžete mít užitek po celou dobu a to i ve chvíli, kdy si ji sami vypěstujete. Dokonce není ani z těch, které dávají svým pěstitelům zabrat, nemusíte se o ni přehnaně starat. Je to vytrvalá rostlina, která vám toho dost odpustí a je tolerantní ke svým zahradníkům, kteří se ji snaží udržet při životě, někdy lépe, jindy hůře. Správná péče by se rozhodně neměla podceňovat, protože i když občas zapomenete na zálivku, správná půda, světlo a podobně rostlině hodně pomůže. Jak na to?
Nejlepší řešení je podle odborníků smíchat část písku a půdy. Případně je dobré koupit přímo speciální směs pro sukulenty. Z nádob na pěstování se vám zase může osvědčit plast nebo skleněná nádoba, naopak terakota má tendence vysušovat rychleji, proto bude potřeba větší péče, co se zálivky týče. Rostlinka aloe vera má ráda příjemné a ničím zvláštní podmínky, které ji bez problémů můžete splnit.
Kdy přesadit a co je zásadní?
Jako snad každý rostlina, tak také aloe vera potřebuje dostatek prostoru a místa v květináčích. Přesadit ji můžete, ovšem potřebuje to až ve chvíli, kdy působí, že se každou minutou převrátí a způsobí tak všude nepořádek. Základem je jasné a slunné místo, protože když je ve tmě, obvykle se ubere k „zimnímu spánku“ a přestává růst, což nechcete. Zalévejte a to důkladně, jednou za dva týdny. Nejlepší je počkat, až zemina v květináči úplně vyschne a můžete se připravit na další zálivku.
Pozor na přílišnou zálivku, protože jde o druh sukulentní, je jasné, že vlhko ji nesvědčí. Naopak může způsobovat, že kořeny začnou hnít. Jak to poznáte? Ve chvíli, kdy listy začnou hnědnout. To je varovný signál, že je půda příliš vlhká. Rostlině se dobře daří i venku, ale přímé světlo nemusí. Mrazivé teploty však aloe vera moc neprospívají, zmrzlá půda může ničit kořeny.