bobkový list
Pěstování rostlin

Bobkový list – pěstování

[dropcap]V[/dropcap]avřín vznešený neboli bobkový list dnes používáme především jako koření. Jeho osobitá chuť je téměř neodmyslitelná například v polévkách.

bobkový list

V zemích kolem Středozemního moře, narůstá vavřín do obrovských rozměrů. Často ho tam najdeme ve velikosti keře, či dokonce stromku. V našich končinách dorůstá vavřín jen malých rozměrů. I když je tomu tak, nic nám nebrání ho například tvarovat. Proto můžeme v některých případech vavřín považovat i za okrasnou rostlinu na zahradách. V zimě by mu ale velký mráz ublížil, proto je nutné ho obalit netkanou textilií. Mnoho odborníků ho řadí do tzv. mobilní zeleně. To znamená, že ho na zimu uklízejí do chladných zimních zahrad. Vyzrálé starší keře snesou i krátké 5ti stupňové, někdy i vyšší mrazy.

Pěstování

Tato rostlinka se nejsnadněji množí ze semen, která není problém koupit v každém zahradnictví. Nebo nám může nějaký šikovný pěstitel kousek odkopnout ze svého stromku. Nejideálnější podmínky pro zakořenění jsou kolem 25 stupňů celsia. Vavřín má rád prosluněná místa, tam se mu bude doopravdy dařit. V létě je velice náročný na dostatek vláhy a hnojiva. I přesto je dobré nechat zeminu mezi zaléváním vyschnout. Bude se mu dařit ve většině druhů půdy, je vcelku nenáročný.

Ale aby se mu opravdu dobře vedlo, potřebuje výživnou a kyprou půdu. V zimě s ním není žádný problém, pokud ho nenecháte vystavený mrazům. Snese sice krátké slabé mrazíky, ale raději ho dejte do chladna, kde ale nemrzne. I když má rád hodně vody, řídíme se heslem všeho moc škodí. Takže nepřemokřovat. Pokud ho budete chtít pěstovat v pohodlí domova, není to problém. Jen musíte zajistit, že bude voda v květináči odcházet do misky, aby v ní nestály kořeny vavřínu. To by se mu moc dobře nedařilo. Na dno květináče dáme drobné kamínky jako drenáž, zeminu obohatíme o drobný štěrk a máme po starostech. Budeme mít výživnou a zároveň dobře propustnou zeminu.

Jednou za čas bychom ho měli trošku prořezat. Příliš slabé nebo naopak silné větve nám nebudou pouštět dostatek nových výhonků, a keřík nám nebude prospívat a rozrůstat se. Pokud to s prořezáváním napoprvé přeženete, nic tak hrozného se nestane. Vavřín má totiž dobrou regenerační schopnost a snese opravdu hodně. Přesto není od věci se raději zeptat odborníka.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *