Broušení dřeva
[dropcap]D[/dropcap]řevo patří mezi jeden z nejoblíbenějších materiálů nejenom v našich interiérech, ale také v našich exteriérech. Samozřejmě než daný kus dřeva použijeme, je ideální cestou jeho povrchové opracování, a to konkrétně broušení. Chceme-li dosáhnout dokonalého výsledku, je třeba postupovat v několika fázích.
Prvním krokem je použití brusek
Ideálním nástrojem v prvních fázích jsou jistě brusky. Díky nim je práce velmi rychlá a snadná, a poskytnou tak základní a prvotní opracování, aby bylo dřevo dokonale hladné, neobsahovalo žádné třísky, a zároveň mělo dokonalejší vzhled. Takových brusek existuje na našem trhu několik, a jednou z oblíbených možností je takzvaná vibrační bruska. Není ale ani problémem improvizovat, a to třeba pomocí speciálního nástavce na vrtačku. V tomto ohledu je třeba říci, že je nutné brousit stejným směrem, jako se táhnou jednotlivá vlákna dřeva.
Brousíme ve dvou fázích
Prvním krokem by mělo být hrubé broušení, a na to je třeba použití právě hrubšího nástavce. Ten tak dřevo zarovná do požadovaného tvaru, a odstraní ty největší třísky, nebo nerovnosti. Následnou druhou fází je již jemnější broušení, které se naopak postará o drobnější nedokonalosti, které mohou na dřevě zůstat. V tomto druhém bodě je třeba postupovat mnohem opatrněji a jemněji, jelikož se již blížíme ke konkrétní finální verzi toho, jak bude povrch dřeva vypadat.
Bez ruční práce se neobejdeme
Je-li vše podle našich představ, nezbývá nic jiného, než si vzít smirkový papír, a to ideálně jemnější hrubosti. Tím jemnými krouživými pohyby odstraníme případné zbytky neodstraněných ostrých částí, a tím je dané dřevo připraveno k umístění. A to ať už se jedná o součást obložení, nebo součást podlahy. Samozřejmě během celého postupu závisí vše také na tom, v jaké podobě dřevo nakoupíme. Většina obchodů dnes nabízí kompletně připravený produkt, u kterého je maximálně nutný pouze poslední krok.