Bydlení pro seniory – upravte si své bydlení zavčas
Ve chvíli, kdy babičky, tetičky, dědečkové nebo strejdové začínají pomaličku stárnout, neudělají už tolik věcí, kolik je potřeba. Nebudou už umět takové věci jako kdysi, nebudou tolik pohybliví a podobně. Oni sami se s tím smiřují poměrně těžko, že jim ubývá sil a musí si nechat pomoci od ostatních. Dokonce si své bydlení musejí uzpůsobit svým silám a svému životu.
Jde o bezbariérovost
Nemusí jít ani tak o to, jak velký byt je k dispozici, ale spíš o to, aby byl přizpůsoben. Nemusí být úplně bezbariérový, ale kde je možno bydlení uzpůsobit, je to lepší. Například zbytečné schody do patra, které budou muset lidé vycházet někdy i dvakrát denně. Domácí úrazy seniorů jsou bohužel poměrně časté a problém je právě i to, že je jejich byt či dům pro ně nepohodlný. Na co se při změně bytu zaměřit? Co babičce nebo dědečkovi lépe doma uzpůsobit?
Pozor na světlo
Respektive, je třeba jej do interiéru dostat mnohem víc. Přeci jen, zrak se postupem let zhoršuje a to může způsobit, že v interiéru už není dostatek světla. Je potřeba ho do interiéru dostat mnohem víc. Ověřujte si výkon žárovek a to zejména na schodišti, v koupelně nebo kuchyni. Zakopnutí je tak na spadnutí.
Upravte koupelnu
Koupelna je asi nejrizikovějším místem. Úrazy zde jsou poměrně časté a bohužel se řadí do kategorie velmi vážné. Ujistěte se, že senioři neuklouznout v mokré vaně – existují protiskluzové podložky a podobně. Pozor také na předložky u vany, dá se o ně snadno zakopnout. Můžete investovat do speciálně upravené vany nebo sprchového koutu. Existují různá madla, která usnadní pohyb z a do vany.
Starejte se o kuchyň
Starší lidé už nejsou tolik ohební, není pro ně snadné se ohýbat nebo natahovat nahoru několikrát během vaření. Přerovnejte jim proto kuchyň (pozor, s jejich pomocí!!), aby měli vše na dosah, jak jen potřebují. Možná jim to bude chvíli trvat, než si zvyknou, ale v konečném důsledku jim to život usnadní.