Bydlení ve stylu Feng Shui dává životní sílu i těm největším skeptikům
Vodní fontánky, bambusové doplňky a čínské mince? To není, to jediné, co vám evokuje tento styl. Jeho původ sahá až do starověké Číny. Co tato čínská slova znamenají? Feng je vítr a Shui voda, je zde tedy jasné spjatí s přírodou.
Podstata a filozofie tohoto umění tkví od učení se od přírody. Jedině tak se více přizpůsobíte toku životní síly – chi. Není se čemu divit, že naše prostory, kde žijeme, nás ovlivňují fyzicky, emocionálně, ale i energeticky. Každý z nás toužíme po tom přijít domů z práce a cítit se uvolněně. Feng Shui vám pomůže být blíže přírodě.
Co je pro Feng Shui typické?
Teorie prvků: země, kov, dřevo a oheň má svůj hlubší význam a aspekty, které mají za úkol zpomalit životní tempo, věnovat se meditacím a být ohleduplnějšími a pozornějšími k našim domovům. Naplnit je pozitivní energií a udělat prostory vyváženějšími, prostě a jednoduše tu zlepšit vibrace. Prostoru tak vrátíte jeho přirozenou harmonii, štěstí a dobrou náladu. Roli hraje jednoduchost a minimalismus.
Nejpříznivější barvy a umístění pro příslušné prvky jsou:
Voda: modrá, černá, směr sever
Dřevo: zelená, hnědá, směr východ a jihovýchod
Oheň: červená, výrazně žlutá, oranžová, fialová a růžová, směr jih
Země: světle žlutá, písková/zemitá, světle hnědá, směr severovýchod a jihozápad
Kov: bílá, šedá, směr jih a jihozápad
Každý prvek by měl být v domě obsažen pomocí dekorativního kusu. Např. zemi představuje keramika, obrazy krajin, kameny, kuličky, krystaly a hlína. Pro oheň je ideální volbou krb a různé svíčky. Pro vodu zrcadla – přímo naproti dveřím ne, energie by odcházela ven. Uzemněte zrcadla nějakou keramikou či dřevem. Luxusně vypadá zlatě zarámované zrcadlo značící hojnost a bohatství. Také pohled do zrcadla by měl odrážet pozitivní obraz, např. vaší zahradu, určitě ne stavební budovy, nemocnice, špičaté činžáky s anténami, atp. Pro vodu pak dále ještě vodní fontána nebo nádržka na rybičky. Dřevo představují rostliny.
Dokonalý vstup je také tokem pro energii, a ta by pak měla prostupovat celým domem. Lepší je zvolit dveře, které se otevírají dovnitř. Nevíte si rady s dekorací na dveře? Dveře orientované na sever oživte např. červenými květináči s bílými hortenziemi.
Jak zachovat energii?
Dejte si pár minut na rozmyšlenou, stanovte si záměr pro každou oblast vašeho domu. Určete si, která místnost bude pro spaní, zábavu a odpočinek, třeba čtení. Stejně tak to dělejte každý den 5 minut a vždy si řekněte, co by tu už nemuselo být. Stagnující energii můžete cítit, ale jak jí odstranit? Právě tím, že se zbavíte předmětů, které vám už nic neříkají. Jsou to věci, které vás rozptylují nebo vyčerpávají. Depresivní a nešťastní určitě být nechcete, tak bez lítosti s těmito předměty pryč! Nemusíte je vyhazovat do koše, třeba pro kamarádku, bude tato věc naopak příjemná. Vy si do prostoru umístěte věci, které vám vykouzlí úsměv na tváři.
Energii bere špína a nepořádek
Týká se to i povadlých květin, cokoliv rozbitého a bezvýznamně roztroušeného. Každý roh by měl být osvícen, docílíte toho třeba tak, že do koutu postavíte stojací lampu. Projasnit prostor pomohou i barvy, hlavně žlutá a oranžová. Pro Feng Shui jsou charakteristické zaoblené hrany nábytku a dostatek vzduchu. V místnosti musí proudit energie. V praxi to tedy znamená i to, že mezi pohovkou a stěnou musí být určitá mezera. Energii v bytě podpoříte i pomocí rostlin. Okna bez záclon a rostliny v květináči poblíž jsou výbornou inspirací. Dejte na své pocity a zlikvidujte věci, ke kterým přijímáte negativní postoj. Ač mohou vypadat sebe líp, nebudou vám tu ku prospěchu.
A jak pročistit vzduch? Zatuchlý vzduch odstraníte tím, že budete častěji větrat. Také pokojové květiny fungují jako čističe vzduchu. Tělo je chrám a domov svatyně, na to myslete především. Domov je místem, kde potřebujete dobít energii, ne naopak. Je to prostor, kde reflektujete své emoce a učíte se líp znát sami sebe.