Bylinky, které přežijí venku a to dokonce i během zimy 1
Babí léto je zatím velmi krásné a teplé, ale mílovými kroky se blíží podzim, po něm následuje zima. Ranní mrazíky, které vás nepříjemně překvapí a donutí halit se do bund, svetrů a šálů se podepisují také na vašich rostlinkách a zahradě. Je třeba jí zazimovat, aby mrazíky a nepříjemnou zimu přežila bez větší újmy na zdraví. Rána bývají už chladnější a je rozhodně lepší se připravit a vědět, co přesunout do domu či bytu a co můžete nechat bez větších problémů venku.
Sychravo a nebezpečí pro rostliny
Jakmile odzvoní létu, příchod podzimu a studenější fronty na sebe nenechává dlouho čekat. Každé roční období má něco do sebe, ale také nějaká ta negativa. Jedním z nich na podzimu a zimě je to, že rostliny a bylinky, které jsou venku, mohou umrznout či se jakkoliv jinak poškodit. Nemusíte však všechny rostliny schovávat a chránit je. Jsou takové, které umí přežít i mrazíky aniž by to na nich bylo nějakým způsobem poznamenat.
Trvalky v čele s levandulí
Ač si můžete myslet, že levandule je křehká bylinka, na kterou je nutno dávat pozor, nemusíte se jí bát. Levandule je odolná vůči mnoha nástrahám počasí, takže uhodí-li menší mrazy, pak to s největší pravděpodobností zvládne. Velké mrazy jí však nesvědčí, takže bude lepší levanduli přikrýt nějakým kusem látky.
Obecně platí, že pokud máte venku trvalky jako meduňka, šalvěj, estragon, máta, pažitka a podobně, můžete je v zimě nechat na zahradě. Nebojte se, horší části rostlin mohou odrůst či odumřít, ale kořeny a hlavní stonek bude neposkvrněn, takže stačí před jarem odstranit uschlou část a rostlina opět přijde k sobě a zase bude moci normálně růst a kvést.
Máte-li na zahradě jednu konkrétní bylinku nebo rostlinu, pak je důležité se vždy podívat, jaké bude počasí. Skutečně velké mrazy jsou opravdu nepříjemné a ne každá rostlina je zvládne. Některé jsou náchylnější, jiné ne. Vždy si zjistěte, jak o každou konkrétní bylinku v zimě pečovat.