Červotoč a jeho likvidace
[dropcap]D[/dropcap]řevěný nábytek zažívá svou renesanci. Je sice dražší, než nábytek z dřevotřísky, ale má přednosti, kvůli kterým se vyplatí jeho koupě. Nejen že je na pohled hezčí, ale je i pevnější a déle vydrží. Nábytek z masivu je zkrátka nábytek na celý život. Nejen dřevěný nábytek je v oblibě, ale staví se i celé domy ze dřeva. Mají stejné izolační vlastnosti jako zděné domy a můžete také postavit dřevostavbu i jako pasivní stavbu. Dřevo má ale i své nevýhody a jednou z nevýhod je možnost napadení červotočem.
[box type=“info“ ]
Co je červotoč
Červotoč je biologický škůdce, který napadá dřevo. Klade larvy do prasklin ve dřevě do předem vyhlodaných chodbiček. Pokud necháme červotoče bez povšimnutí, může to vést až k úplné devastaci dřevěného nábytku a k rozšíření červotoče i do ostatních dřevěných součástí domu. Je tedy potřeba zbavit se červotoče.
[/box]
Základem je prevence
Pokud si pořídíte nový nábytek, nebo dokonce dům ze dřeva, tak dřevo bývá již ošetřeno proti napadením houbami a červotočem. Ale pokud dojde k porušení tohoto nátěru, měli bychom ho obnovit. Původní ochrana je již neúčinná. Velký pozor bychom si měli dát při pořizování staršího nábytku. U staršího nábytku hrozí napadení červotočem v daleko větší míře, než u nového, který bývá ošetřen. Pořízením staršího nábytku si můžeme pořídit i velké problémy s červotočem.
Jak se zbavit červotoče
Pokud se v nábytku objeví dírky ze kterých se postupně sype prach, tak máte problém. Nejprve je nutné takový kus nábytku oddělit od ostatního dřevěného nábytku. Dříve se lidé červotoče pokoušeli zbavit napouštěním dřeva octem, roztokem z louhového mýdla, nebo dalšími způsoby. Můžete je zkusit i dnes, ale jistotu budete mít jen s použitím chemie, nebo mikrovlnného záření. Jestli se rozhodnete pro chemické ošetření, nebo pro mikrovlnné záření, tak se nejdříve poraďte s odborníkem, na likvidaci mikrovlnami si najměte firmu.