Do malého bytu – malé sedací soupravy. Triky jak zařídit malý byt
Ať už se chystáte osamostatnit nebo začínáte znovu od piky v malém bytě, určitě vám přijde vhod pár tipů, jak takový malý byt proměnit v oázu pohody a komfortu, kde nebude chybět nic důležitého.
Praví se, co je malé, to je milé, přesto nám bydlení v malém bytě může na začátku dělat starosti. Věřte, že mnohdy není vůbec zapotřebí velké a nákladné přestavby. Pamatujte vždy na pravidlo, že v malém bytě je nutné šetřit prostorem. Cílem je tedy vybrat nábytek moderní, funkční a důmyslný. Jestliže vás v prodejně s nábytkem uhranuly krásné a velké rozkládací sedací soupravy, ihned na ně zapomeňte. V malém bytě by vám to ukrojilo zbytečně hodně místa. Jak vyřešit sezení, spaní, pracovní prostor a další důležitosti si prozradíme v následujících řádcích.
Zařizujeme malý byt
Kromě nábytku mějte na paměti, že malý byt potřebuje provzdušnit a opticky zvětšit. K tomu slouží světlé barvy nejen nábytku, ale i stěn, podlahových krytin a dveří. Co se dveří týče, ideální jsou do malého bytu posunovací, prosklené – jelikož propouští dostatek denního světla. Práce s prostorem je přesně to, na co je potřeba se zaměřit. Vhodné jsou tudíž menší kusy nábytku, které nebudou působit stísněně.
Zaměřte se na malé sedací soupravy
Namísto robustní sedačky zaměřte pozornost na malé sedací soupravy, které jsou stejně tak pohodlné, luxusní a různých barev i materiálů. Namísto obyčejného konferenčního stolku lze použít truhlici, která umožňuje ukrýt do svých útrob deky, polštáře či jiné věci. V malém bytě využívejte každičký kousek prostoru, také na stěně nebo pod stropem. Věci, jež nejsou důležité, nenechávejte na očích, aby malý byt nepůsobil dojmem skladiště. Rovnou zapomeňte na masívní nábytek a uzavřené obývací stěny. Naopak otevřený, ale důvtipně řešený nábytek odlehčí interiér, totéž platí pro kuchyňskou linku. Police můžete vyplnit barevnými krabicemi s roztřízenými věcmi či proutěnými košíky, dle vkusu a stylu zařízení.
Palanda vyřeší spaní
Pro spaní je ideální palanda, která jde dnes zhotovit na zakázku. Pod ní může vzniknout posezení s malou sedací soupravou nebo pracovní koutek. Disponujete-li jen jedinou obytnou místností, oddělte spací část nějakou zástěnou nebo skřínkou od dalšího vybavení.
Kuchyňku oddělí barový pult
Kuchyňskou linku oddělte například barovým pultem a umístěte k němu vysoké barové židličky. Opticky docílíte zvětšení bytu i tím, že zvolíte všude stejnou podlahovou krytinu. Interiér tak bude působit vzdušně a otevřeně. Podlaha může mít jemně tmavší odstín, než budou stěny. Strop naopak musí být co nejsvětlejší. Do malého bytečku je vhodné vymalovat stejnou barvou a případně jednu stěnu jinou, ale opět světlejší barvou, aby nestrhávala příliš pozornost. Vhodné jsou i tapety, které jsou v posledních letech velmi oblíbené a vypadají luxusně. Vyhněte se však masívním vzorům, které ukrajují z prostoru.
Skla a zrcadla
Kromě barev vsaďte rovněž na kouzlo skel a zrcadel. Ty výtečně zvětšují opticky místnost. Důležité je i světlo, a to jak denní tak umělé osvětlení pro večerní hodiny. Co se televizoru týče, pro tu velkou zde bohužel není místo. Vyberte si pokud možno nějaký menší a tenký model.
Pravidlo u zařizování malého bytu je – nepřeplácat a nezatížit. Zapomeňte rovněž na těžkopádné závěsy a záclony – těch se rovnou zbavte. Roletky či žaluzie jsou jednak moderní, funkční, ale hlavně nezabírají místo navíc. Nezamlouvají-li se vám prázdná okna, zvolte něco světlého a decentního.