Domácí výroba piva
[dropcap]P[/dropcap]ivo odnepaměti patří mezí nápoj, který Češi milují, a v jeho konzumaci jsou schopni trhat řadu rekordů. Samozřejmě v souvislosti s tím se objevují různé možnosti, jak si pivo uvařit doma. Dostupnost potřebných surovin je stále větší, a tak je jasné, že si to mnoho pivařů i vyzkouší. Nutno ale dodat, že daný proces je poměrně složitý, a časově náročný. Výsledek však může stát za to.
Cesta se základními surovinami je velmi náročná
Pokud byste toužili po tom uvařit pivo ze stejných surovin, jako se tomu děje v pivovarech, je třeba počítat s mnohým vybavením, přípravou kvalitních podmínek pro vaření, a také mít nastudované všechny postupy do posledních detailů. Naštěstí ale existuje i druhá, mnohem jednodušší možnost, kdy se jako základ použije takzvaný mladinový koncentrát, který je na našem trhu dobře dostupný v mnoha variantách.
[box type=“info“ ]
Jaké pomůcky potřebujeme?
Pokud se rozhodneme pro domácí vaření piva právě tímto způsobem, postačí nám jednoduché pomůcky, jako jsou potřebné nádoby na kvašení, kvalitní pitná voda, odměrky, popřípadě i PET lahve, do kterých budeme pivo stáčet. Samozřejmě v souvislosti s tím je třeba mít k dispozici i potřebné teploty nutné ke kvašení, nebo dokvašování.
[/box]
Princip takový výroby je velmi jednoduchý
Základním postupem je tedy smíchání mladiny s pitnou vodou, a následně již pouze zabezpečit podmínky nutné ke kvašení. To má několik fází, přičemž to hlavní kvašení by mělo probíhat při teplotách 11 – 17 stupňů Celsia. Proces by měl probíhat od 4 do sedmi dní, v závislosti na teplotě.
Druhým krokem je poté takzvané dokvašování, kdy je třeba teplotu výrazně snížit, to až na 1 – 5 stupňů Celsia. Navíc je třeba pravidelně odstraňovat vzniklou pěnu, která se na povrchu utvoří. Následně se pivo přelije do uzavřených PET lahví, ve kterých daný postup ještě zhruba 10 dní trvá, a následně je domácí pivo připraveno k tomu, aby mohlo být konzumováno.